Kurtgirmez Dağı ve Çatak Kanyonu (Küre Dağlar-Kastamonu) florası
Flora of Kurtgirmez Mountain and Çatak Canyon (Küre Mountains-Kastamonu)
  1. Tez No: 155764
  2. Yazar: MEHMET UFUK ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MECİT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
KURTGİRMEZ DAĞI ve ÇATAK KANYONU (KÜRE DAĞLARİ -KASTAMONU) FLORASI (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet Ufuk ÖZBEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Araştırma alanı, Kastamonu ili sınırları içinde yer alan Kurtgirmez Dağı ve Çatak Kanyonu çevresidir. Alandan toplanan 815 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 79 familyaya ait 287 cins ve 431 tür ve tür altı seviyede takson tespit edilmiştir. Tür ve tür altı seviyede 37 takson A4 karesi için yeni kayıttır. 34 takson endemik olup endemizm oranı %7,88'dir. Taksonlann fitocoğrafik bölgelere dağılımı ise şöyledir: Avrupa-Sibirya 136 (% 31,55), İran- Turan 23 (% 5,33), Akdeniz 16 (% 3,71) ve geniş yayılışlılar ile fitocoğrafik bölgesine karar verilemeyenler ise 256 (% 59,39)'dir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 401.03.04 Flor$, Küre Dağları, Kastamonu Prof* Dr, Merit VURAL
Özet (Çeviri)
11 FLORA OF KURTGIRMEZ MOUNTAIN AND ÇATAK CANYON (KÜRE MOUNTAINS KASTAMONU) (Master Thesis) Mehmet Ufuk ÖZBEK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT The study area is consists of Kurtgirmez Mountain and Çatak Canyon, its vicinities in Kastamonu province. In this study, 815 plant specimens were collected. After the determination of specimens, we got to result find, that the flora is composed of 79 families, 287 genera and 431 taxa which are specific and infraspecific rank. 37 specific and infraspecific taxa are new records for A4 square. The 34 taxa are endemic to Turkey (7,88%). Phytogeographical elements of the area are as follows: Euro-Siberian 136 (31,55 %), Irano- Turanian 23 (5,33 %), Mediterranean 16 (3,71 %), and the others, wide spreaded and phytogeographical region are unidentified, 256 (59,39 %). Science Code : 401.03.04 Key Words : Flora, Küre Mountains, Kastamonu Page Number : 150 Adviser : Prof. Dr. Mecit VURAL