Lastiklerde dinamik yarıçap değişiminin çeki kuvvetine etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental study on the effects of dynamic radius change on wheels drawing force
  1. Tez No: 155763
  2. Yazar: AKİF KUNT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Motor tarafından üretilen moment, güç aktarma organları tarafından bir miktar kayıp ile tekerleklere ulaştırılmakta, lastikler vasıtasıyla araç tahrik momenti oluşmaktadır. Artan devir sayısı ile birlikte tekerleğin yarıçapı artmakta, dolayısıyla dinamik yarıçap (r^), statik yarıçapdan (rs) daha büyük olmaktadır. Yarıçap artarken taşıt hızı artmakta; buna karşılık tekerlek çeki kuvveti, çeki verimi ve yuvarlanma direncini azalmaktadır. Tekerlek yarıçapındaki bu değişim, merkezkaç kuvvetlerden, lastikte sürtünme tesiri ile meydana gelen ısının lastik malzemelerine nüfuz etmesinden, lastik basıncı, lastik malzemesi, kamber açısı, lastik temas basıncı gibi etkenlerden ötürü meydana gelmektedir. Yapılan bu çalışmada, rijit bir zemin üzerinde lastik basıncının ve lastik profilinin tekerlek dinamik yarıçapı üzerinde meydana getirdiği değişiklikler incelenmiştir. Bu amaçla tekerlek dinamik yarıçapı ölçüm metodu geliştirilmiştir.Anahtar Kelimeler : Dinamik Yarıçap, Taşıt Hızı, Yuvarlanma Direnci, Çeki Kuvveti
Özet (Çeviri)
Engine moment produced by the engine is transfered to the tyres with some loss and vehicle traction moment exerted on the wheels by the tyres. With the increase in wheel rotation, the radius of the wheel increases. Then, the dynamic radius becomes greater than the static one. The wheel radius increases with the vehicle speed while vehicle traction force, traction efficiency and rolling resistance decrease. Some changes in the wheel radius are caused by heat existing because of the friction on the tyre penetrates the materials of the tyre (rubber), tire inflation, tyre material, camber angle or tyre contact pressure and the centrifugal forces. In this experiment a study, the changes on wheel dynamic radius caused by the tyre pressure & profile on a rigid surface has been examined and a measurement method of wheel dynamic radius, has been improved.Key Words : Dynamic Radius, Vehicle Speed, Rolling Resistance, Drawing Force