Biyomedikal sinyallerin işlenmesi ve görüntülenmesi için bir arayüz yazılımının gerçekleştirilmesi
An interface software implementation for biomedical signal processing and monitoring
  1. Tez No: 155766
  2. Yazar: ÖMÜR KAYA KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışması ülkemizde de hızla gelişmekte olan biyomedikal-klinik mühendisliği alanındaki araştırma ve eğitim çalışmalarına çeşitli düzeylerde katkıda bulunacağı düşünülerek hazırlanmıştır. Son birkaç yılda endüstriyel bilgisayar giriş/çıkış arabirim ürünleri daha fazla güvenilir ve kullandır hale gelmiştir. Bu arabirimler; görüntüleme, kontrol, veri toplama, otomatik test gibi endüstriyel kontrol ve laboratuar uygulamalarında yaygın biçimde kullanılmaktadır. Veri toplama ve kontrol kartı ile biyomedikal sinyallerinin değerlendirilmesi de bu uygulama alanlarından biridir. Gerçekleştirilen arayüz yazılımı ile biyomedikal sinyaller zaman düzleminde görüntülenmiş ve frekans düzleminde işlenmiştir. Sinyaller frekans düzleminde hızlı fourier dönüşümü kullanılarak işlenmiştir. Sinyallerin; güç spektrumu, faz açısı, genliği, sinüs bileşenleri, kosinüs bileşenleri, gerçek ve sanal kısımları analiz edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Biyomedikal, Görüntüleme, FFT
Özet (Çeviri)
It is thought that, in the biomedical-clinic engineering field which is developing quickly will contrubute to the research and education studying in several levels in our country so this thesis studying was developed. In the last few years, industrial computer input/output interface products have become increasingly reliable and accurate. Because of this, computer based data acquisition and control systems are widely used in industrial and laboratory applications like monitoring, control, data acquisition and automated testing. One of the application fields is the interpretation of biomedical signals is using data acquisition and control card. Biomedical signals are monitoring at time domain and processing frequency domain using interface software. Signals are processing at frequency domain with fast fourier transform. Biomedical signals are analysed power spectrum, phase angle, magnitude, sine terms, cosine terms, real and imaginer part.Key Words Biomedical, Monitoring, FFT