Dinamik yüklerin yapıları kaldırma etkisi
Effect of dynamic loads for bulding uplift
  1. Tez No: 155767
  2. Yazar: METİN İPEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
DİNAMİK YÜKLERİN YAPILARI KALDIRMA ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Metin İPEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Bu çalışmada, dinamik yükler etkisindeki yapılarda oluşan itme ve kaldırma reaksiyonları araştırılmıştır. Dinamik yük olarak, 17 Ağustos 1999 tarihinde olan ve asrın felaketi olarak nitelenen Marmara depreminin Adapazarı SKR istasyonunda kaydedilen Doğu-Batı bileşeni kullanılmıştır. İlk olarak deprem hareketinin yapılar üzerinde yapmış olduğu etkileri görebilmek için yapının deprem kuvvetleri altında dinamik analizi yapılmıştır. Dinamik analiz için, Adapazarı kent merkezinde bulunan ve Marmara depreminde orta hasar görmüş binalardan 4 katlı olan 5 adet bina seçilmiştir. Depremden dolayı oluşan dinamik yüklerin yapı zemin etkileşimi için Matlab 6.5 bilgisayar programında yazılan bir program yardımı ile çözümler yapılmıştır. Bunun için sistemin matematiksel olarak modeli Chopra tarafından önerilen yönteme göre oluşturulmuştur. Bu binaların sönüm oranı%5, yapı temeli radye ve sonsuz rijit, zemin ise bölgenin yerel zemin sınıfı olan killi-siltli yumuşak zemin olarak modellenmiştir. Bu verilerin doğrultusunda sistemin çözümü yapılmış ve Adapazarı kent merkezinde deprem kuvvetinin, itme ve kaldırma yönünden narin binalarda sakıncalı olduğu ortaya çıkmıştır. Bilim Kodu : 2251101 Anahtar Kelimeler : Deprem, itme kaldırma, dinamik analiz Sayfa Adedi : 62 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Haluk ÇELİK
Özet (Çeviri)
EFFECT OF DYNAMIC LOADS FOR BUILDING UPLD7T (M.Sc. Thesis) Metin İPEK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCD2NCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT In this study, investigation of uplift for buildings due to dynamic (earthquake) loads has been made. The 17 August 1999 Marmara earthquake, which is called the century of the disaster, record from SKR station is taken as a dynamic load on the East-West line. Firstly, dynamic analysis of buildings has been done to see the effect of earthquake loads on the buildings. Five of four story reinforced concrete buildings, which are moderately damaged due to the earthquake, are selected for the dynamic analysis. Soil-structure interaction for the dynamic loads is solved by a computer program which is written in the Matlab 6.5 Therefore, mathematical model is based on a method which is suggested by Chopra. Damping ratio of buildings is taken as 5%, buildings foundation are mat type and infinite rigidity, soil is taken soft clayey-silt as generally conducted in the region. The system has been solved above given conditions and it has been concluded that effects of uplift on the tall buildings are risky due to earthquake loads in Adapazari city center Science Code : 2251101 Key Words : Earthquake, uplift, dynamic analysis Page Number: 62 Adviser : Prof. Dr. M. Haluk ÇELİK