Sirkülasyonlu akışkan yatakta ısı transferi
Heat transfer in circulating fludized bed
  1. Tez No: 155775
  2. Yazar: CENGİZ ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEKİR ZÜHTÜ UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
IV SİRKÜLASYONLU AKIŞKAN YATAKTA ISI TRANSFERİ (Yüksek Lisans Tezi) Cengiz ALTUN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Çağımızda enerji ihtiyacı artmaktadır. Endüstrileşmenin beraberinde getirdiği enerji ihtiyacını karşılayabilmek için enerji kaynaklarının verimli şekilde değerlendirilmesi gerekir. Türkiye'nin enerji kaynakları taş kömürü, linyit, asfaltit, bitümlü şist, hidroelektrik, ham petrol, doğalgaz ve jeotermal enerjilerdir. Yüksek bir linyit yakıt rezervimiz vardır. Enerji tüketimini karşılamak üzere bu linyitlerden en iyi şekilde yararlanılmalıdır. Linyitlerimizden enerji üretmek için yüksek verimli yanma teknolojisi geliştirilmelidir. Bunun için akışkan yataklı yanma teknolojisi kullanılmaktadır. Yanma veriminin arttırılması çabası sonucu sirkülasyonlu akışkan yataklar (SAY) tercih edilir durumdadır. Sirkülasyonlu akışkan yataklar endüstride ve termik santrallerde geniş bir uygulama alanı bulmaktadır. Düşük kaliteli katı fosil yakıtların SAY'da yanması ile açığa çıkan enerjiden yararlanırken, su ceketleri ile akışkan ortam arasında ısı transferinin belirlenmesi gerekir. Bu ısı transferi tasarım aşamasında ve işletme esnasında önem taşır. Sistemin performansını doğrudan etkiler. Bu ısı transferine iki bireysel mekanizmanın katkıları vardır. Bunlar konveksiyonla ve radyasyonla ısı transferidir. Bu çalışmada deneyler 0.155 m çapına ve 6.6 m yükseltici kolon boyuna sahip pilot tesiste yapılmıştır. Gazın ve partiküllerin konveksiyonla olan ısı transferine katkıları belirlenmiştir. Literatürde konveksiyon ısı transfer mekanizması olarak en uygun modellerden biri olduğu belirtilen yenilenen küme modeli kullanılmıştır. Özellikleakışkan ortamla duvar arasındaki gaz-partikül konveksiyon ısı transfer mekanizması incelenmiştir. Parti kül konveksiyon ısı transferinde temas direncini karakterize eden“n”parametresi için de bir korelasyon geliştirilmiştir. Bilim Kodu : 603.01.01 Anahtar Kelimeler : Sirkülasyonlu akışkan yatak, ısı transferi, partikül konveksiyon ısı transferi, gaz konveksiyon ısı transferi. Sayfa Adedi : 90 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. B. Zühtü UYSAL
Özet (Çeviri)
VI HEAT TRANSFER IN CIRCULATING FLUIDIZED BED (M. Sc. Thesis) Cengiz ALTUN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT The need for energy is increasing day by day. Energy resources should be used efficiently in order to meet the increasing energy demand resulted from industrialization. Hard Coal, lignite, asphaltites, oil shale, hydroelectricity, crude oil, natural gas and geothermal energies can be mentioned as energy resources of Turkey. Turkey has a large lignite reserve and this should be utilized in the best possible way to meet the energy demand. Efficient combustion technology suitable to the properties of local lignites should be developed. Circulating fluidized bed combustion technology seems to be the best for this purpose. Circulating fluidized bed combustors (CFBC) are preferred due to high combustion efficiencies that they can provide. CFBCs are used extensively in thermal power stations and industry. Heat transfer between the fluidizing medium and the water jackets at the all should be estimated correctly in determination of the energy utilized due to the combustion of low quality fossil fuels in CFB. This is important both at the design stage and during operation. It influences performance of system directly. Two individual mechanisms contribute to this heat transfer. These are convection and radiation heat transfer mechanisms. The experimental results in this study were obtained by using a pilot scale circulating fluidized bed with a height of 6,6 m and a diamater of 0,155 m. Contributions of gas and particles to convective heat transfer were determined. Renewable cluster model which is accepted as theVII most appropriate model was used in this work as a particle convective eat transfer mechanism. Particularly, this mechanism was investigated in this study. A correlation for the parameter“n”characterizing the contact resistance in the particle convective heat transfer coefficient has been developed. Science Code : 603.01.01 Keywords : Circulating fluidized bed, heat transfer, particle convection heat transfer, gas convection heat transfer. Page Number : 90 Adviser : Prof. Dr. B. Zühtü UYSAL