Aşırı donatılı betonarme kirişlerde boyut etkisi deneyleri
Size effect evaluation of tests on overreinforced concrete bams
- Tez No: 155785
- Danışmanlar: PROF.DR. SIDDIK ŞENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
AŞIRI DONATILI BETONARME KİRİŞLERDE BOYUT ETKİSİ DENEYLERİ (Doktora Tezi) Çağatay Mehmet BELGİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Betonun gevrek, çatlaklı ve homojen olmayan bir malzeme olması kırılma mekaniği hesap yöntemlerindeki değişkenlerin bulunmasını güçleştirmektedir. Betonun neden olduğu bir kırılma türü olan aşırı donatılı kirişlerin eğilme altında kırılma deneyleri, kırılma mekaniği değişkenlerinin bulunabilmesine yardımcı olabilmek amacıyla yapılmıştır. Değerlendirilmeler yapılırken Bazant'ın boyut etkisi denkleminden, Carpinteri'nin çok çatlaklı kırılma denkleminden ve Bazant'ın geliştirilmiş Bazant yönteminden yararlanılmıştır. Bu üç yöntem birbirleri ile kıyaslanmış ve en uygun yöntem önerilmiştir. Ayrıca kirişlere ait moment-eğrilik, gerilme-birim uzama ve yük-düşey yerdeğiştirme şekilleri çizilmiş ve boyut etkisinin bu şekillere etkisi incelenmiştir. Bilim Kodu : 968 Anahtar Kelimeler : Kırılma mekaniği, denge üstü donatılı kiriş, dört nokta eğilme deneyi. Sayfa Adedi : 275 Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Sıddık ŞENER
Özet (Çeviri)
SIZE EFFECT EVALUATION OF TESTS ON OVERREINFORCED CONCRETE BEAMS (Ph.D Thesis) Çağatay Mehmet BELGİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT Difficulties arise in determining the parameters of fracture mechanics in concrete due to the non-homogeneity and brittleness of concrete, and the existence of cracks. Concrete is the controlling component in failure of overreinforced concrete beams. Four point bending tests are carried out to determine the parameters of fracture mechanics in concrete. Results are evaluated by using Bazant, Carpinteri and modified Bazant models. Based on the comparisons, the best method for representing the observed behavior has been identified. The moment-curvature, stress-strain and load-vertical displacement variations of the beams are plotted and the impact of size effect on the charts were discussed. Science Code :968 Key Words :Fracture mechanics, overreinforced beam, four point bending test Page Numbers :275 Adviser :Prof.Dr. Sıddık ŞENER