Hermitik ve hermitik olmayan sistemlerin kararlı durumları
Stable states of hermitian and non-hermitian systems
  1. Tez No: 155784
  2. Yazar: ÖZLEM YEŞİLTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
HERMİTİK VE HERMİTİK OLMAYAN SİSTEMLERİN KARARLI DURUMLARI (Doktora Tezi) Özlem YEŞILTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2004 ÖZET Bu çalışmada son yıllarda bir hayli ilginç ve dikkat çeken bir alan olarak ortaya çıkan PT simetrinin, değişik kuantum ve klasik mekanik sistemlerle ilişkileri incelenmiştir. PT-simetrinin Pöschl-Teller ve genelleştirilmiş Morse potansiyelleri gibi üstel tipteki kuantum örneklere uygulamaları yapılarak, hermitik olmayan ve PT simetrik olan veya PT simetrik olmayan kompleks sistemlerin de özdeğerlerinin reel olabileceği gösterilmiştir. Ayrıca PT simetrinin dinamik sistemlerle ilişkilerini incelemek için lineer olmayan Van der Pol titreşici örneği gözönfine alınmıştır. Elde edilen zamana bağlı hamilton denklemi, Çoklu Birim Analizi ve Von Zeipel Metodu ile çözülerek kararlılık sınırları sonuçlarının uygunluğu görülmüştür. Bilim Kodu : 404.06.01 Anahtar Kelimeler :PT simetri, hermitiklik, üstel potansiyeller, Van der Pol, Çoklu Birim analizi, Von Zeipel Sayfa Adedi : 69. Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mehmet ŞİMŞEK
Özet (Çeviri)
İİ STABLE STATES OF HERMITIAN AND NON-HERMITIAN SYSTEMS (Ph.D. Thesis) Özlem YEŞILTAŞ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2004 ABSTRACT In this study, it is discussed relationships of PT symmetry with various quantum and classic mechanical systems, which is very interesting and popular recently. PT symmetry is applied to exponential type quantum mechanical models like Pöshl-Teller and generalized Morse potentials and it is shown that non-hermitian and PT symmetric or non-PT symmetric systems may have real eiegnvalues. In addition, nonlinear Van der Pol oscillator is examined owing to discuss relationships between PT symmetry and dynamical systems. The time dependent hamiltonian is solved by Multiple Scale Analysis and Von Zeipel Method and it is seen that stability curves are same with those obtained by Multiple Scale Analysis, Science Code : 404.06.01 Key Words : PT symmetry, hermiticity, exponential type potentials, Van der Pol, Multiple Scale Analysis, Von Zeipel. Page Number :69. Adviser :Prof. Dr. Mehmet ŞİMŞEK