Transverse elektrik şeklinde polarize edilen elektromanyetik dalgalar için saçılma problemi
The scattering problem for the electromagnetic waves polarized in the case of transverse electric
- Tez No: 155806
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETHEM ANAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
TRANSVERSE ELEKTRİK ŞEKLİNDE POLARIZE EDİLEN ELEKTROMANYETİK DALGALAR İÇİN SAÇILMA PROBLEMİ (Doktora Tezi) Gülten TORUN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Bu tez çalışmasında homogen olmayan bir ortamdan yayılan, transverse elektrik şeklinde polarize edilen elektromanyetik dalgalar incelenmiştir. Direkt saçılma probleminin çözümünün tekliği Rellich lemmasmdan yararlanılarak gösterilmiştir. Aynı problemin çözümünün varlığını göstermek için operatör denklemler oluşturulmuş ve Ters operatörün varlığı teoremi (Riesz teorisi) kullanılmıştır. Ters saçılma probleminin çözümü için bir iç smır-değer problemi ele alınmıştır ve sonra bu problemin çözümünün teklik ve varlığı ispatlanmıştır. Son olarak, lineer bir integral denklemi elde edilmiştir ki bu denklemin çözümü, saçan nesnenin (engel bölgenin) desteğini belirler. Bilim Kodu :226 Anahtar Kelimeler :EIektromanyetik dalgalar, saçılma teorisi, uzak-alan modeli, lineer örnekleme metodu Sayfa Adedi :76 Tez Yöneticisi rProf.Dr. İbrahim Ethem ANAR.
Özet (Çeviri)
11 THE SCATTERING PROBLEM FOR THE ELECTROMAGNETIC WAVES POLARIZED IN THE CASE OF TRANSVERSE ELECTRIC (Ph. D. Thesis) Gülten TORUN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT In this thesis, the electromagnetic waves scattered from an inhomogeneous medium are investigated when the electromagnetic waves are polarized in the case of transverse electric. Using the Rellich lemma, the uniqueness of the solution of the direct scattering problem is showed. In order to show the existence of the solution of this problem, the operator equations are constructed and the theorem which is the existence of the inverse operator ( the Riesz theory) is used. To solution of the inverse scattering problem, the interior boundary-value problem is considered and then the uniqueness and the existence of the solution of this problem are proved. Finally, a linear integral equation is obtained whose the solution yield the support of the scattering object. Science Code : 226 Key Words : Electromagnetic waves, scattering theory, far-field pattern, linear sampling method. Page Number : 76 Adviser : Prof. Dr. Ibrahim Ethcm ANAR