Alüminyum alaşımlarının talaşlı imalatında talaş açısı etkisinin deneysel olarak araştırılması
An experimental investigation of rake angle effect on machining of aliminium alloys
  1. Tez No: 155805
  2. Yazar: MUSTAFA SEKMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ULVİ ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, AA 2011 ve AA 7075 alüminyum alaşımlarının talaş kaldırılarak işlenmesinde kesici takımın talaş açısının, talaş kaldırmaya etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Bilgisayarlı Sayısal Denetim (BSD) (CNC) torna tezgahında talaş açısındaki değişime bağlı kesme kuvvetlerini ölçmek için daha önceden tasarlanmış ve imalatı yapılmış yük hücresi esasına göre çalışan bir dinamometre kullanılmıştır. Altı farklı talaş açısında beş farklı kesme hızında, ilerleme ve talaş derinliği sabit tutularak yapılan deneylerde her iki alaşım için asd kesme kuvveti (Fc) ve ilerleme kuvveti (Fa) belirlenmiştir. Belirlenen asıl kesme kuvveti (Fc) ve ilerleme kuvveti (Fa) değerleri teorik sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Talaş açısı ve kesme hızı değişiminin yüzey pürüzlülüğü, yığıntı kenar (BUE) oluşumu, ve talaş çeşitleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Farklı alaşım, talaş açısı ve kesme hızlarında kullanılmış kesici takımlar optik ve tarama elctron mikroskoplarında (SEM) incelenerek talaş açısmm BUE oluşturma eğilimi etkisi değerlendirilmiştir. Pozitif talaş açısı ve/veya kesme hızının artmasıyla her iki alaşımda da kesme kuvvetlerinde azalma görülmüştür. AA 7075 alaşımında BUE oluşumu, AA 2011 alaşımından daha yüksek düzeydedir. Talaş açısmm pozitif yönde artmasıyla BUE oluşumu azalmaktadır. Her iki alaşım için yüzey pürüzlülük değerleri (Ra) talaş açısının büyük değerlerinde (15°ve 20°) düşük çıkarken, AA 7075 alaşımında özellikle talaş açısının küçük değerlerinde (0° ve -5°) oldukça yüksektir. AA 2011 alaşımının işlenmesinde kesikli talaş, AA 7075 alaşımında ise talaş açısının yüksek değerlerinde sürekli talaş, talaş açısının düşük ve negatif değerlerinde sıvanmalı sürekli talaş elde edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Alüminyum alaşımları, talaş açısı, işlenebilirlik, dinamometre,
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the effect of chip angle of cutting tools on AA 2011 ve AA 7075 aliminium alloys machining with metal removal. Previously designed and manufactured the dynamometer working load cell principle to measure cutting forces depend on changing of rake angle on (Computer Numerical Control) CNC lathe is used. Experiments are conducted at six different chip angles and five different cutting speeds as feeds and depths of cut are costant and actual cutting force (Fc) and feeding force (Fa) values are determined for both alloys. Determined actual cutting force (Fc) and feeding force (Fa) values are compared with theoretical results. The effect of rake angle and cutting speed various on surface roughness and build-up edge formation were investigated. The effect of rake angle and cutting speed various on build-up edge formation tendency were evaluated by examining used cutting tools at different alloy, rake angle and cutting speed in optical and scanning electron microscope (SEM). Cutting forces are decreased for both alloys with increasing positive rake angle and/or cutting speed. BUE formation of AA 2011 alloy is more high level than that of AA 7075 alloy. BUE formation is decreased with increasing of rake angle to positive direction. While surface roughness values (Ra) are low for both alloys at high rake angle values (15° and 20°) surface roughness values are quite high for AA 7075 alloys at especially low rake angle values (0° and -5°). Discontinuous chip formation at machining of AA 2011 and continuous chip formation at high rake angle values and low and build-up edge chip formation at negative rake angle values machining of AA 7075 are obtained.Key Words : Aluminium alloys, dynamometer