T-kesitli betonarme kirişlerin ardgerme ile güçlendirilmesi
Strengthening of T-cross sectioned reinforced concrete beams
  1. Tez No: 155807
  2. Yazar: TURGUT ESENCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada dıştan ardgerme ile güçlendirilen T-kesitli betonarme kirişler üzerine yapılan deneyler sunulmuştur. Ardgerme hem yapıların inşaasında, hem de kirişlerin güçlendirilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Fakat bu konuda yeterli sayıda deney yapılmamıştır. Dört adet dıştan ardgerme ile güçlendirilen T-kesitli betonarme kiriş, başlangıç ardgerme kuvvetinin etkilerinin incelenmesi için kırılana kadar denenmiştir. Bu çalışmada, ardgerme kablosunun kirişlerin altına çelik plakalar ile yerleştirildiği yeni bir model sunulmuştur. Araştırmanın amacı başlangıç ardgerme kuvvetinin kirişlerin yük-deplasman davranışı, sünekliği ve dayanımıma etkileri incelemektir. Deney sonuçları artan başlangıç ardgerme kuvvetinin kirişlerin eğilme kapasitesini artırdığını; fakat sünekliliğini azalttığını göstermiştir. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : güçlendirme, ardgerme, dıştan ardgerme, kiriş Sayfa Adedi : 82 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hüsnü CAN
Özet (Çeviri)
İn this study, the result of a series of experiments on externally post-tension strenghtening of T-cross sectioned reinforced concrete beams are presented. Post-tension is used both in construction of structures and strengthening of beams. But, there aren't enough experiments on this subject. Four T-beams post-tensioned with an external tendon were tested to failure to investigate the effect of initial post-tension stress on the beams. In this study, a new model where post-tension tendon is placed under the beams with steel plates is presented. The aim of the investigation was to see how initial post-tension stress effects the load-deflection behaviour, ductility and overall strength of beams. The results indicated that increasing initial post-tension stress, increases the flexural capacity of beams; but decreases the ductility. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : strengthening, post-tension, external post-tension,beam Sayfa Adedi : 82 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hüsnü CAN