Ortaöğretim kurumlarındaki derslik donanımları ile ilgili bir araştırma
A survey on the classroom equipment in high schools
- Tez No: 155815
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAHMİ ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ORTA OGRETIM KURUMLARINDAKİ DERSLİK DONANIMLARI İLE İLGİLİ BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Ergün TÜRK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2004 ÖZET Bu araştırmada, orta öğretim kurumlarındaki derslik ve derslik donanımları kullanıcıların fiziksel ve psikolojik değerleri açısından irdelenmiştir. Dersliklerde öğrencilerin verimliliğine doğrudan etkisi bulunan, mekan, araç gereç ve donanımdan kaynaklanan problemlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Dersliklerle ilgili mevcut problemlerin ve kullanıcı beklentilerin belirlenmesi amacıyla, Bursa Merkez ilçelerinden seçilmiş altı adet orta öğretim okulunda (lise) 599 öğrenciye ve 30 öğretmene anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda ortaya çıkan memnuniyetsizliklerin nedenleri değerlendirilmiş ve çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, verimlilik açısından optimum, aynı zamanda ekonomik, fonksiyonel ve çoğunluk beklentilerine cevap verecek ideal bir derslik ortamı tanımlanmaya çalışılmıştır. Bilim Kodu : 5001013 Anahtar Kelimeler : Derslik, Ergonomi, Antropometri, Mobilya, Orta dereceli okullar, İç Mekan, Donatı elemanları Sayfa Adedi : 187 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Rahmi ARAŞ
Özet (Çeviri)
» A SURVEY ON THE CLASSROOM EQUIPMENT IN HIGH SCHOOLS (M. Sc. Thesis) Ergün TÜRK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2004 ABSTRACT In this study, the classrooms and classroom equipments have been studied according to their physical and psychological aspects. The aim was to determine the problems which have a direct effect on productivity of students in the classrooms and occur in place, equipments and rigging. To determine the existing problems and students expectations in classrooms, a questionnaire was applied to 599 students and 30 teachers in 6 various high schools in the central towns of Bursa. As a result of the questionnaire, the reasons for the dissatisfaction were evaluated and suggestions for solutions were put forward. Finally, the optimum productivity, which is at the same time economical, functional and meets the needs of majority, has been defined as an ideal classroom. Science Code : 5001013 Key Words : Classroom, Ergonomy, Antropometer, Furniture, High school, Rigging, Equipment, Interior design Page Number: 187 Adviser : Assistant Prof. Rahmi ARAS