Bor tuzlarının çevre üzerindeki etkileri Emet Bor İşletme Müdürlüğü konsantratör tesisleri ve Emet Borik Asit Fabrikası
Effect of boron minerals on environment Emet boron enterpreses mineral processing plants and model of Emet Boric Asid plant
- Tez No: 155817
- Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN GÜRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
BOR TUZLARININ ÇEVRE ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ EMET BOR İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ KONSANTRATÖR TESİSLERİ VE EMET BORİK ASİT FABRİKASI ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) M.İlker ÜNLÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÇEVRE BİLİMLERİ BÖLÜMÜ Ekim 2004 ÖZET Bor mineralleri başta cam sanayi, seramik sanayi, deterjan sanayi olmak üzere nükleer sanayi, tekstil sanayi, kağıt sanayi, tarımsal ilaçlar atık temizleme, yakıt, ilaç sanayi, metalürji vb. 250' yi aşkın alanda hammadde olarak kullanılmaktadır. Bor elementinin iki doğal izotopu vardır. Bunlar %30 oranında 10B ve %70 oranında 11B 'dır. 10B izotopunun çekirdeğinde 1 nötronun eksik olması ona çok özel bîr kullanım alanı sağlamıştır. 10B izotopu serbest nötronları kolayca yakalayıp çekirdeğine aldığı için nükleer teknolojide kullanılan radyasyon zıhlayıcılar hep borlu malzemelerden yapılır. Bor Hidrürün yapılan çalışmalarda yakıt olarak kullanılmasının son derece uygun olduğu belirlenmiştir. Aynı hacimdeki bor hidrür benzine göre 2,75 kat daha fazla enerjiye sahiptir. Bor mineralleri bu özelliklerinin yanında stratejik bir madendir ve gereken önem mutlaka verilmesidir. Türkiye Dünya bor rezervlerinin %70 'den fazlasını elinde bulundurmaktadır.Bu çalışmada, bor tuzlarının kullanım alanları, borun işlenmesi sırasında çevrede ve canlılar üzerinde yarattığı etkiler, rafine bor sanayi atıklarının geri kazanımı üzerinde durulmuştur. Borun doğal ortamlardahangi değerleri aşmaması gerektiği belirtilmiştir. Emet Borik Asit Fabrikası ve konsantratör tesisleri örneklendirilmiş olup tesisler hava, su, toprak kirliliği açısından değerlendirilmiştir. Büyük oranda jips (kil + ince kolemanit tanecikleri) olmak üzere arsenik, silisyum demir alüminyum içeren fabrika atıkları tesislere ait atık barajianna verilmektedir. Atık barajları geçirimsiz malzemeden yapılmış olup herhangi bir sızıntı yoktur. Fabrikada enerji üretimi sırasında açığa kükürt dioksit, karbondioksit, azot oksitler ilgili yönetmelikteki sınır değerleri aşmadan havaya verilmektedir. Bilim Kodu : 912 Anahtar Kelimeler : Bor, bor ürünleri, bor bileşikleri bor kirliliği, bor kirliliğinin arıtımı Sayfa Adedi : 88 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Metin GÜRÜ
Özet (Çeviri)
in EFFECT OF BORON MINERALS ON ENVIRONMENT EMET BORON ENTERPRESES MINERAL PROCESSING PLANTS AND MODEL OF EMET BORIC ACID PLANT (M.Sc.Thesis) M.İlker ÜNLÜ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY DEPARTMENT OF ENVIRONMENTAL SCİENCE Ekim 2004 ABSTRACT Boron minerals are used in more than 250 fields as raw material especially in glass, seramic and cleaning industries, nuclear, textile, paper, agricultural insect killers, waste treatment, fuels, medicine, metallurgy. The element of boron has two natural isotopes; These are: 10B 30%, 11B 70% 10B isotope which has a very special qualification because of the missing neutron on its nucleus. 10B isotope can catch the free neutrons easily and take them into it's nucleus, for that reason in nuclear technology radiation shielders are always made of Boron substances.Some studies show that Boron Hidrur can be ultimately good material for making fuel. It concerns 2,75 times much more energy than gasoline in the same volume. Besides these specialities Boron is a strategic mineral and must be estimated more than other substances. Turkey kepte more than 70% of Boron reserves in the world. In this paper, in this thesis, it's mentuined a boat the usage fields of boron salts, the effects of boron harvesting into ite nature, the returning cycle of rafine offounded. Emet Boric Acid Facility and Concentrator units as a sample and analyzing them for air, water, and soil pollution.IV Factory wastes are concerning mostly jips, arsenic, silicyum, iron, aiumineyum which are giving through the waste dam of the factory and this dam is made of impermeable materials to avoid leakages. The waste substances of energy produce in the factory Suiphure dioxide, Carbon di oxide and Nitrojen dioxide are giving to atmosphere without exceeding the limit values of relevant regulations. Science Code : 912 Key Words Environment pollution, Boron substances, Boron pollution, Boron pollution treatment Paper Size : 88 Adviser : Assoc. Prof.Dr. Metin GÜRÜ