Sinyalize kavşaklarda periyot süresinin modellenmesi: Ankara örneği
Modeling of cycle time for signalized intersections in urban areas: Ankara case study
- Tez No: 155818
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÜRŞAT ÇUBUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
SİNYALİZE KAVŞAKLARDA PERİYOT SURESİNİN MODELLENMESİ: ANKARA ÖRNEĞİ (Doktora Tezi) Ebru ARDXAN ÖZTÜRK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2004 ÖZET Günümüzde kentiçi karayolu ulaşımının büyük bir bölümü trafik ışıkları ile kontrol edilen karayolu ağında gerçekleşmektedir. Dolayısıyla kentiçi karayolu ulaşımının performansı, büyük ölçüde karayolu trafiğinin kontrolünde elde edilen başarıya, karayolu trafiğinin kontrolündeki başarı ise, trafik ışıklarının kontrolünde sağlanacak kaliteye bağlıdır. Bir kavşağın kontrol sürecinde gecikme ve duruşların yaratacağı performans kayıplarının en aza indirilmesi ve tüm yol kullanıcılara sağlanan faydaların maksimize edilmesi amaçlanır. Sinyalize kavşaklarda bu amaçla kullanılan temel kontrol mekanizması, sinyal zamanlamasıdır. Bu çalışmada, Ankara' daki sinyalize kavşaklar için, yerel trafik koşulları (saatlik trafik yükü, taşıt komposizyonu) ve sürücülerin kavşaklardaki davranışlarını dikkate alan ve sinyal zamanlamasına esas olan Periyot Süresi ve Yeşil Süreleri tayin eden yeni bir matematiksel model geliştirilmiştir. Bilim Kodu : 963 Anahtar Kelimeler : Sinyalizasyon, Kavşak,Trafik Kontrolü, Periyot Süresi, Yeşil Süre Sayfa Adedi : 243 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. M. Kürşat ÇUBUK
Özet (Çeviri)
MODELING OF CYCLE TIME FOR SIGNALIZED INTERSECTIONS IN URBAN AREAS: ANKARA CASE STUDY (Ph.D Thesis) Ebru ARIKAN ÖZTÜRK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2004 ABSTRACT A significant amount of travel time is spent at highway networks with signal controlled intersections during highway transportation in urban areas. Therefore performance of urban highway transportation is closely related to the quality attained in controlling traffic signals at intersections. In design of intersection control process, minimization of performance losses due to stops and delays, and maximization of benefits to the users are targeted. Basic control mechanism used in intersection control is signal timing. In this study, a mathematical model, which incorporates local traffic conditions (hourly traffic demand, vehicle type composition) and driver behavior at intersections, is developed to estimate signal cycle time and green times for signalized intersection in Ankara. Science Code : 963 Keywords : Signalization, Signalized Intersection, Traffic Control, Cycle Time, Green Time Number of Pages : 243 Advisor : Asst.Prof.Dr. M.Kürşat ÇUBUK