Türkiye Verbascum'ları (a grubu) revizyonu
Revision of Verbascum (group a) in Turkey
- Tez No: 155820
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ AYTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
TÜRKİYE VERBASCUM 1,.' LARI (A GRUBU) REVİZYONU (Doktora Tezi) Faik Ahmet Karavelioğulları GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2004 ÖZET Ülkemizin Verbascum L. (Grup A) cinsine ait türlerin morfolojik, palinolojik, moleküler özellikleri ile tur tanıma anahtarı, tür tanımları ve coğrafik yayılışları bu çalışmanın esasını oluşturmaktadır. Yapılan çalışma sonucundayeni statü değişikliği ve kombinasyon (Verbascum orientate (L.) Ali. subsp. brachysepalum (Fisch. & Trautv.) F. A. Karavelioğulları & Z. Aytaç, Verbascum flabellifolium (Hub.-Mor.) Hub.-Mor. var. trapif ottum (Stapf.) F. A. Karavelioğulları & Z. Aytaç, Verbascum pyrottforme (Boiss. & Heldr.) O. Kuntze subsp. dudleyanum (Hub.-Mor.) F. A. Karavelioğulları & Z. Aytaç) yapılmıştır. Endemik olan V. natolicum, V. transcaucasicum, V. oreophilum var. oreophilum türleri Türkiye dışında da yayılışa sahip olduklarından endemik olarak değerlendirilmemiştir. V. natolicum, V. nudicaule, V. transcaucasicum, V. gaillardotii taksonlarında 5 stamene sahip olan bireyler tespit edilmiştir. Endemik ve endemik olmayan Verbascum tür ve tür altı seviyedeki taksonlarının tehlike kategorileri IUCN Kırmızı Liste Kategorilerine göre yeniden düzenlenmiştir. Bilîm Kodu : 401.03.04 Anahtar Kelimeler : Revizyon, Türkiye, Verbascum Sayfa Adedi : 300 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Zeki Aytaç
Özet (Çeviri)
11 TÜRKİYE VERBASCUM L.' LARI (A GRUBU) REVİZYONU (Ph. D. Thesis) Faik Ahmet Karavelioğulları GAZI UNIVERSITY INSTÜTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2004 ABSTRACT Morphological, palinological, molecular characteristic and identification key of species, definition of species and geographical distributions of species belonging to Verbascum L. (Group A) genus were essentials of this study. Three new status for scientific area were done {Verbascum orientate (L.) All. subsp. brachysepalum (Fisch. & Trautv.) F. A. Karavelioğullan & Z. Aytaç, Verbascum flabellifolium (Hub.-Mor.) Hub.-Mor. var. trapif ottum (Stapf.) F. A. Karavelioğullan & Z. Aytaç, Verbascum pyroliforme (Boiss. & Heldr.) O. Kuntze subsp. dudleyanum (Hub.-Mor.) F. A. Karavelioğullan & Z. Aytaç). V. natolicum, V. transcaucasicum, V. oreophilum var. oreophilum which are endemic were not evaluated endemic species because of its external distributions outside of Turkey. In V. natolicum, V. nudicaule, V. transcaucasicum, V. gaittardotii taxa, individuals with 5 stamens are detected. Thread categories of endemic and non endemic species and subspecies of Verbascum are arranged again according to IUCN Red List Categories. Science Code : 401.03.04 Key Words : Revision, Turkey, Verbascum Page Number: 300 Adviser : Prof. Dr. Zeki Aytaç