Sıcaklık duyarlı poli (N-[3-(dimetilamino)propil]-metakrilamid-koakrilamid) hidrojenlerinin sentezi ve kinetik davranışlarının inceşlenmesi
The synthesis and investigation of kinetic behaviour of thermosensitive poly (N-[3-(dimethylamino)propyl]-methacrylamide-co-acrylamide) hydrogels
- Tez No: 155821
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCER ÇAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
SICAKLIK DUYARLI P0Lİ(N-t3-(DİMETİLAMİN0)PR0PİL]-METAKRİLAMİD-K0-AKRİLAMİD) HİDROJELLERİNİN SENTEZİ VE KİNETİK DAVRANIŞLARININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Melike DEMİRAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2004 ÖZET Sıcaklık duyarlı PMAPMA ve P(MAPMA/AAm) hidrojelleri, MAPMA ve AAm monomerteri ve farklı miktarlarda MBAAm çapraz bağlayıcısının, APS-TEMED başlattcı sistemi kullanılarak sulu çözeltide serbest radikal polimerizasyon reaksiyonu ile sentezlenmiştir. Farklı kütle yüzdelerinde MBAAm içeren PMAPMA ve P(MAPMA/AAm) hidrojellerinin, saf su içerisindeki denge şişme oranlarının sıcaklıkla değişimi ve farklı derişimlerdeki yüzey aktif maddelerin (SDS ve DTAB) sulu çözeltilerinde PMAPMA ve P(MAPMA/AAm) hidrojellerinin denge şişme oranlarının sıcaklıkla değişimi incelenmiştir. Aynca gözenekli PMAPMA ve P(MAPMA/AAm) hidrojelleri, farklı miktarlarda NaCI, PEG ve HPC gözenek oluşturuculan varlığında sentezlenmiştir. Gözenekli PMAPMA ve P(MAPMA/AAm) hidrojellerinin şişme oranlannın zamanla değişimi ve saf sudaki denge şişme oranlannın sıcaklıkla değişimi incelenmiştir. Bilim Kodu : 405.02.01 Anahtar Kelimeler : Gözenekli PMAPMA hidrojelleri, gözenekli P(MAPMA/AAm) hidrojelleri, şişme, sıcaklık duyarlı, yüzey aktif madde Sayfa Adedi : 139 Tez yöneticisi : Doç.Dr. Tuncer ÇAYKARA
Özet (Çeviri)
THE SYNTHESIS AND INVESTIGATION OF KINETIC BEHAVIOURS OF THERMOSENSITIVEPOLY(N-[3-(DIMETHYLAMINO)PROPYL]- METHACRYUVMIDE-CO-ACRYLAMIOE)HYDROGELS (M. Sc. Thesis) Melike DEMİRAY GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2004 ABSTRACT Thermosensitive PMAPMA and P(MAPMA/AAm) hydrogels were prepared by free-radical crosslinking copolymerization of corresponding monomers in water by using MBAAm as the crosslinker, APS as the initiator and TEMED as the activator. The equilibrium swelling ratios of PMAPMA and P(MAPMAZAAm) hydrogels containing MBAAm in different mass percentages were examined in pure water as a function of temperature. Also the equilibrium swelling ratio of PMAPMA and P(MAPMA/AAm) hydrogels was examined as a function of temperature in aqueous solutions of surfactants (SDS and DTAB). Also macroporous PMAPMA and P(MAPMA/AAm) hydrogels were prepared in the presence of NaCI, PEG and HPC as pore forming agents. The swelling behaviour of PMAPMA and P(MAPMA/AAm) hydrogels prepared in the presence of PEG and HPC, as a function of time was determined. The equilibrium swelling ratio of macroporous PMAPMA and P(MAPMAZAAm) hydrogels was examined in pure water as a function of temperature. Science Code : 405.02.01 Keywords : Macroporous PMAPMA hydrogels, macroporous P(MAPMA/AAm) hydrogels, swelling, temperature- sensitive, surfactants. Page Number : 139 Adviser : Doç. Dr. Tuncer ÇAYKARA