Triadimenol fungisitinin Allium Cepa L. kök ucu hücrelerinde stogenetik etkileri
Cytogenetic effects of fungicide triadimenol in root tip cells of Allium Cepa L.
  1. Tez No: 155819
  2. Yazar: AYTÜL MARTILI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
TRIADİMENOL FUNGİSİTİNİN ALLIUM CEPA L. KÖK UCU HÜCRELERİNDE SİTOGENETİK ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) H. Aytül MARTLI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Triadimenol fungisitinin Allium cepa L. kök ucu hücrelerinde mitoz bölünme üzerine etkileri araştırılmıştır. Büyümeyi engelleme testi kullanılarak bu fungisitin EC50 dozu 20 mg/L olarak belirlenmiş ve 0.0 (kontrol), 10, 20 ve 30 mg/L'lik konsantrasyonları 12, 24 ve 48 saat süre ile Allium cepa kök uçlarına uygulanmıştır. Mitotik indeks ve mitotik faz frekansları her bir doz ve süre için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Triadimenol'ün 12 saatlik uygulamasında mitotik indeks değeri bütün konsantrasyonlarda kontrole göre artış göstermiştir. Bu artış 10 ve 20 mg/L'lik konsantrasyonlarda kontrole göre istatistiki olarak önemli iken, 30 mg/L'lik konsantrasyonda önemli değildir. 24 ve 48 saatlik uygulamalarda, mitotik indeks, kontrol grubuna göre bütün dozlarda azalma göstermiştir. Bu azalma, 48 saatlik sürenin 10mg/L uygulaması hariç, bütün uygulamalarda kontrole göre istatistiksel olarak anlamlıdır. Triadimenol uygulamasıyla, mitoz bölünme esnasında çeşitli tipte anormallikler gözlenmiştir. En fazla gözlenen anormallikler: yapışıklık, c-mitoz ve kalgın kromozomlardır. Daha az sıklıkla gözlenen anormallikler sırasıyla; anafaz ve telofazda köprü oluşumu, profazda dağınıklık, fragment oluşumu, ayrı kromozomlar, multipolarlık vepoliploididir.
Özet (Çeviri)
Ill CYTOGENETIC EFFECTS OF FUNGICIDE TRIADIMENOL IN ROOT TIP CELLS OF ALLIUM CEPA L. (M. Sc. Thesis) H. Aytül MARTLI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT The effects of triadimenol, a fungicide, in mitosis of root tips of Allium cepa were investigated. EC50 value of this fungicide was determined as 20 mg/L using root growth inhibition test and then the roots of Allium cepa were treated with 0.0 (control), 10, 20 and 30 mg/L concentrations for 12, 24 and 48 hours. Mitotic index and mitotic phase frequencies were determined for each concentration and treatment period. Treatment concentrations at 12 hours of triadimenol increased the mitotic index with compared to the control. While this increasing was statistically significant in 10 and 20 mg/L concentrations, it was not significant in 30 mg/L concentration. In all concentrations at 24 and 48 hours, the mitotic index decreased with compared to the control. This decrease was statistically important with compared to the control in all treatments, except 10 mg/L concentration at 48 hour. Various types of abnormalities were observed during the mitosis with the treatment of triadimenol. Most common types of abnomalities were stickness, c- mitosis and lagging chromosomes. Bridge, irregular prophase, fragment, separate chromosome, multipolarity and poliploidy were also observed in less frequency.