İyonik poli[2-(dietilamino) etil metakrilat-ko-N-vinil-2-pirolidon] hidrojellerinin sentezi ve şişme davranışları
Synthesis and swelling behaviour of ionic poly[2-(diethylamino) ethyl metacrylate-co-N-vinyl-2-pyrrolidone] hydrogels
  1. Tez No: 155826
  2. Yazar: İBRAHİM AYÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCER ÇAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İYONİK POLİ[ 2-(DİETİLAMİNO) ETİL METAKRİLAT-KO-N-VİNİL-2- PİROLİDON ] HİDROJELLERİN SENTEZİ VE ŞİŞME DAVRANIŞLARI (Yüksek Lisans Tezi) İbrahim AYÇİÇEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2004 ÖZET Bu çalışmada iyonik P(DEAEMA-ko-VP) hidrojelleri % 15,5 ile % 49,4 arasında değişen mol oranlarında itakonik asit (IA) kullanılarak; 2- (dietilamino)etil metakrilat (DEAEMA) ve N-vinil-2-pirolidon (VP) monomerleri, N,N'- metilen-bis-akrilamit (MBAAm) çapraz bağlayıcısı ve amonyum persülfat (APS)-N,N,N',N'-tetraetil metilen diamin (TEMED) başlatıcı sistemi içeren su-alkol karışımı çözeltide radikalik polimerizasyon reaksiyonu ile oda sıcaklığında sentezlenmiştir. Sentezlenen bu iyonik poli[2-(dietilamino)etil metakrilat-ko-N-vinil-2- piroiidon] hidrojellerinin şişme davranışlarına pH, iyonik şiddet ve çözücü bileşiminin etkisi incelenmiştir. Bilim Kodu : 405.02.01 Anahtar Kelimeler : Poli [2-(dietilamino)etilmetakrilat-ko-N-vinil-2- pirolidon], hidrojel, şişme özellikleri Sayfa Adedi : 105 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Tuncer ÇAYKARA
Özet (Çeviri)
11 SYNTHESIS AND SWELLING BEHAVIOUR OF IONIC POLY[ 2- (DIETHYLAMINO) ETHYL METACRYLATE-CO-N-VINYL-2- PYRROLIDONE ] HYDROGELS (M. Sc. Thesis) İbrahim AYÇİÇEK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2004 ABSTRACT In this study, the ionic hydrogels were prepared by free radical crosslinking copolymerization of aqueous solutions containing itaconic acid (IA) of varying concentration between 15.5 and 49.4 mole %, 2- (Diethylamino) ethyl metacrylate (DEAEMA) and N-vinyl-2-pyrrolidone (VP) monomers, N,N,N',N'-methylene-bis-acrylamide (MBAAm) as the crosslinker and ammonium persulfate (APS) / N,N,N',N'-tetraethyl methylene diamine (TEMED) as the initiator system at room temperature. Effect of pH, ionic strength, temperature and solvent compositions on the swelling behaviour of ionic poly[2-(Diethylamino) ethyl metacrylate-co-N-vinyl-2-pyrrolidone ] hydrogels were studied. Science code : 405.02.01 Keywords : Poly[2-(Diethylamino) ethyl metacrylate-co-N-vinyl-2- pyrrolidone], hydrogels, swelling properties Page number : 105 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Tuncer ÇAYKARA