Tek modelli stokastik U tipi montaj hattı dengeleme problemi için yeni modeller
A new models for the single model stochastic U type assembly line balancing problem
  1. Tez No: 155825
  2. Yazar: KÜRŞAD AĞPAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HADİ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
TEK MODELLİ STOKASTİK U TİPİ MONTAJ HATTI DENGELEME PROBLEMİ İÇİN YENİ MODELLER (Doktora Tezi) Kürşad AĞPAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2004 ÖZET Bu tezde, stokastik U tipi montaj hat dengeleme problemi iki farklı amaç altında incelenmiştir. Birinci amaç, belirli bir çevrim zamanı ve görevlerin tamamlanmama olasılığı için istasyon sayısının minimizasyonudur. Bu amaca yönelik, U tipi ve geleneksel montaj hatları için yeni şans kısıtlı matematiksel modeller geliştirilmiştir. Modellerin çözüm etkinliğinin arttırılması amacıyla değişken sayısının azaltılmasına yönelik ve literatür için yeni olan bazı tanımlamalar (Knijn, Ej, Lj) yapılmış ve doğruluğu ispat edilmiştir. Matematiksel model ile orta boyuttaki problemler için çözüme ulaşılabilmiştir. Büyük boyutlu problemler için yeni sezgiseller geliştirilmiş, test problemleri ile etkinlikleri analiz edilmiştir. İncelenen ikinci amaç, görevlerin tamamlanmamasından kaynaklanan maliyetin minimizasyonudur. Bu amaç için de yeni sezgiseller geliştirilmiş, test problemleri ile sonuçlarının etkinliği incelenmiştir. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Hat dengeleme, stokastik, U tipi Sayfa Adedi : 116 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hadi GÖKÇEN
Özet (Çeviri)
A NEW MODELS FOR THE SINGLE MODEL STOCHASTIC U TYPE ASSEMBLY LINE BALANCING PROBLEM (Ph D. Thesis) Kürşad A?PAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2004 ABSTRACT In this thesis, stochastic U type assembly line balancing problem is studied under two different goals. The first goal is minimization of the number of station for a determined cycle time and task incompletion probability. For this goal, new chance- constraint mathematical models are developed for U type and traditional assembly lines. For increasing models solution efficiency, some definitions (Kmjn, Ej, L.) to be new for the literature are introduced to decrease the number of variables. Solutions for medium size problems can be achieved by developed mathematical models. For large size problems, new heuristics are developed and their effectiveness is analyzed with test problems. The second goal studied is minimization of task incompletion cost. New heuristics are developed and their effectiveness is analyzed with test problems for this goal, too. Science Code : 919 Key Words : Line balancing, stochastic, U type Page Number: 116 Adviser : Prof. Dr. Hadi GÖKÇEN