Apex hibrit reaktörlerinde reaktör çelik duvarının nötron radyasyonu altında yıpranmasının Monte Carlo metodu kullanılarak hesaplanması
Calculations using Monte Carlo method in apex fusion reactors the neutron radiotion damage to reactor blanket
  1. Tez No: 155830
  2. Yazar: YILMAZ KEVSER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAŞAR ŞARER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
APEX HİBRİT REAKTÖRLERİNDE REAKTÖR ZIRHININ NÖTRON RADYASYONU ALTINDA YIPRANMASININ MONTE CARLO METODU KULLANILARAK HESAPLANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Kevser YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Bu çalışmada APEX Füzyon Teknolojisinden yararlanılarak geliştirilen APEX hibrit reaktörü kullanılmıştır. Apex füzyon teknolojisinde katı duvar yerine hızlı akan sıvı duvar kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan sıvı duvarın ana bileşenini Flibe oluşturur. Çalışmada Apex füzyon reaktörünün MCNP-4B bilgisayar programında modellemesi yapıldı. Sonuçlar Monte Carlo metoduna göre hesaplandı. Flibe içindeki ağır metal tuzun mol oranı %0-12 artırıldı. Flibe'nin mol oranı %12 UF4 için TBR 1.20, M 1.6 bulundu. UF4 mol oranı arttıkça TBR azaldı. M ise arttı. UF4 miktarına bağlı olarak nötron üretim reaksiyonları artmakta, buna bağlı olarak da çelik duvara ulaşan nötron sayısı artmaktadır. Çelik duvarın yapı malzemeleriyle nötronlar (n,a), (n,t), (n,p), (n,d) gibi reaksiyonlar yaparlar. Meydana gelen bu reaksiyonlar çelik duvarın yapısını bozarak aşınma meydana getirir. Bu çalışmada kullandığımız çelik duvar Apex Füzyon Reaktörleri için uygundur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 218 APEX, MCNP,Fuston Reactor, blanket, çelik duvar 60 Prof. Dr. Başar ŞARER
Özet (Çeviri)
11 CALCULATIONS USİNG MONTE CARLO METHOD IN APEX FUSION REACTORS THE NEUTRON RADIOTION DAMAGE TO REACTOR BLANKET (M.Sc. Thesis) Kevser YILMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT In this research APEX fusion reactor produced using APEX fusion technology was used. In this technology fast flowing liquid wall used instead of rigid wall as a first blanket material. Flibe is the major component of the liquid wall in this research. Apex fusion reactor technology was simulated with MCNP- 4P software. Results calculated using Monte Carlo Method. Mole fraction of heavy metal salt was in creased by 0-12%. For the fraction of 12% Flibe TBR was calculated 1.20, M was calculated 1,6. If mole fraction of UF4 increases; TBR decreases, M increases. Dependent on UF4, the production recactions of neutron increase; these reactions are: (n,a), (n,t), (n,p), (n,d). these reactions damage to the steel wall. The steel wall that we used in this research is suitable for Apex fusion reactors. Science Code Key Words Page Number Adviser 218 APEX, MCNP.Fusion Reactor, blanket, steel wall 60 Prof. Dr. Başar ŞARER