Sıklık bakımlarının sarıçam (Pinus silvestris L.) meşcere gelişimine etkisi
The effect of the thicket maintenance on the stand growth of scots pine (Pinus silvestris L.)
  1. Tez No: 155834
  2. Yazar: REŞAT BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN VURDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
SIKLIK BAKIMLARININ SARIÇAM {Pinus silvestris L.) MEŞCERE GELİŞİMİNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Reşat BENLİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2004 ÖZET Bu çalışmada, sıklık bakımı çağında üç sıklık bakımı müdahalesi görmüş olan sarıçam (Pinus silvestris L.) meşcerelerinin gelişimi incelenmiştir. Ayrıca, bakım müdahalesi görmüş meşcere gelişimi ile bakım müdahalesi görmemiş meşcere gelişiminin karşılaştırılması yapılmıştır. Yapılan sıklık bakımının mutedil olması durumunda bile göğüs çapı gelişiminde, kontrol örnek alanlara göre belirgin bir fazlalık görülmektedir. Bunun yanında, müdahale sonrası toplam göğüs yüzeyinde önemli bir azalma meydana gelmektedir. Ancak, daha sonraki yıllarda sahada kalan fertlerin fazla çap artımı yapması nedeniyle, toplam göğüs yüzeyi kontrol örnek alanlarınkinden daha büyük olmuştur. Gövde hacim gelişimi de göğüs yüzeyine bağlı olarak bakım yapılmış alanlarda daha fazla bulunmuştur. Benzer şekilde, sıklık bakımı yapılan alanlarda üst boy daha büyük bulunmuştur. Ancak, sıklık bakımının yapıldığı yıldan önceki ve sonraki yılda boy gelişiminde önemli bir farklılık görülmemiştir. Bilim Kodu : 502.01.02 Anahtar Kelimeler : Sarıçam, sıklık bakımı, artım Sayfa adedi : 59 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hasan VURDU
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF THE THICKET MAINTENANCE ON THE STAND GROWTH OF SCOTS PINE (Pİnus silvestris L.) (M.Sc.Thesis) Reşat BENLİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY August 2004 ABSTRACT In this study, the growth of the Scots pine stands subjected to the three maintenance process at the thicket stage was investigated. In addition, this stand growth was compared with the control plots which had no maintenance. Even the moderate thicket maintenance, the growth of the breast height diameter (BHD) was affected positively as compare to control plots. After the intervention, the total breast height surface (BHS) decreases significantly. But, during the further years, BHS was becoming higher because of the increasing the diameter growth of the rest of the trees when compared with the control plots. Stem volume growth (SVG) and top height (TH) were higher on the experimental plots when compared with the control plots. However, no significant difference was found between the TH growth of the first year before and after the treatment. Science code Key words Page number Adviser 502.01.02 Scots pine, thicket maintenance, increment 59 Prof. Dr. Hasan VURDU