Lise II. sınıf öğrencilerinin çözünme konusundaki kavramsal başarı ve algılamalarına, ilgi ve tutumlarına yapılandırıcı öğrenme yaklaşımına dayalı rol oynama öğretim yönteminin etkisi
The effect of constructivist role-play instruction method on conceptual achievement and perception, interest and attiude of lise 2 (grade 10) about dissolution of substances
- Tez No: 155835
- Danışmanlar: PROF.DR. FİTNAT KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Lise II. sınıf öğrencilerinin çözünme konusundaki kavramsal başarı ve algılamalarına, ilgi ve tutumlarına yapılandırıcı öğrenme yaklaşımına dayalı rol oynama öğretim yönteminin etkisi (Doktora Tezi) Nusret KAVAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2004 ÖZET Rol yapmanın öğretim yöntemi olarak kullanımı dil eğitimi, karakter eğitimi gibi sosyal alanlarda çok eskilere dayanmasına karşın fen eğitimindeki uygulamaları çok yenidir. Farklı olay, durum veya kavramları hareketlerle ortaya koyma olarak tanımlanan rol yapmanın fen eğitimi açısından önemi, öğrencilerin mevcut zihinsel modellerine ilgisini çekerek atom, molekül, iyon gibi mikroskobik taneciklerin zihinde canlandırılmasına yardımcı olmasında yatmaktadır. Bu bağlamda, çözünme gibi çok iyi anlaşılmayan ve genellikle yanlış kavranan bir kavramın öğretiminde kullanılabilir. Bu çalışmanın amacı lise 2. sınıf öğrencilerinin çözünme konusunu kavramalarında yapılandırıcı öğrenme teorisine dayanan rol yapma öğretim metodunun etkisini geleneksel öğretim yöntemi ile karşılaştırarak incelemektir. Bu çalışma, 2001-2002 Öğretim Yılında Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 50. Yıl lisesinde aynı öğretmen tarafından öğretim verilen iki farklı fen şubesinden 43 öğrenci ve M. Rüştü Uzel Kimya Meslek Lisesinde öğrenim gören bir fen şubesinden 23 öğrenci olmak üzere toplam 66 lise II. sınıf öğrencisi ile yapılmıştır. Bu şubelerden ikisi kontrol grubu, biri ise deneysel grup olarak isimlendirilmiş, kontrol gruplarındaçözünme konusu geleneksel öğretim yöntemi ile işlenirken, deneysel grupta yapılandırıcı öğrenme yaklaşımına dayalı rol oynama öğretim yöntemi uygulanmıştır. Uygulamadan önce ön bilgilerini, mantıksal düşünme yetenekleri, uzaysal düşünme yetenekleri, ve kimyaya karşı tutum ve algılamalarını kontrol altına almak amacıyla her üç gruba ön bilgi testi, Mantıksal Düşünme Yetenek, Zihinsel Döndürme, Kimyaya Karşı Tutum ve Algılama ve kavram testi verilmiş, uygulama sonrasında kavram testi tekrar uygulanmıştır. Testlerden elde edilen verilerin değerlendirilmesinde ANCOVA analizi kullanılmıştır. Ayrıca çalışmada, kavramların anlaşılma düzeylerini derinlemesine belirlemek amacıyla, her iki gruptan toplam 11 öğrenci ile mülakat yapılmıştır.Çalışma sonucunda yapılandırıcı öğrenme teorisine dayanan rol yapma ile öğrenim gören lise 2. sınıf öğrencilerinin çözünme konusundaki kavram testinden aldıkları puanların ortalamasının geleneksel öğretim yöntemi ile öğrenim gören öğrencilerin ortalamasından anlamlı olarak daha iyi olduğu, daha az yanlış kavramaya sahip oldukları, kavramları daha doğru bir şekilde ilişkilendirdikleri, daha çok anlamlı öğrenme gerçekleştirdikleri bulunmuştur. Bilim Kodu : 405.03.00 Anahtar Kelimeler : Rol oynama öğretim yöntemi, yapılandırıcı öğrenme yaklaşımı, kavramsal değişim, yanlış kavrama, çözünme Sayfa Adedi :190 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fitnat KÖSEOĞLU
Özet (Çeviri)
Ill THE EFFECT OF CONSTRUCTIVIST ROLE-PLAY INSTRUCTION METHOD ON CONCEPTUAL ACHIEVMENT AND PERCEPTION, INTEREST AND ATTITUDE OF LİSE 2 (GRADE 10) ABOUT DISSOLUTION OF SUBSTANCES (Ph.D. Thesis) Nusret KAVAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2004 ABSTRACT While the use of role-play as an instruction method in social fields like teaching of language has very old history it is very new in science education. The key feature of role play, which appealed to us, lay in its potential to assist students to develop and create their own mental models as, in trying to understand science students draw on available mental models. Often in science these mental models create a view of a microscopic world which is inferred from observation of, and the applications of, theories to explain phenomena. In this context, it can be used in teaching concepts, which are difficult to understand and usually misunderstood, like dissolution of substances. The purpose of the study is to compare and contrast constructivist role-play instruction method and traditional instruction method in teaching the concept of dissolution of substances to Lise 2 students. This study was administered to total 66 Lise 2 students consist of 43 students enrolled in 50. Yıl High School and 23 students enrolled in M. Rüştü Uzel Chemistry High School. The students from 50.Yil High School were divided into two groups, one of which was identified as control group and the other as experimental group. The students from in M. RüştüIV Uzel Chemistry High School were designated as control group. In control g roups, t raditional i nstruction m ethod was u sed tot each t he concept of dissolution of substances, while in experimental group, constructivist role-play instruction method was used to teach same concept. Knowledge Test, Logical Thinking Test, Visualization of Rotations Test, Attitude and Perception towards Chemistry, and Dissolution of Substance Concept Test were applied prior to study as pre-test and Dissolution of Substance Concept Test was applied as post-test. In analyzing the results of data obtained ANCOVA was used. In addition, a total of 11 students from both groups were interviewed. The findings of this study indicated that constructivist role-play teaching method was more effective in producing conceptual change and visualization of dissolution of substances than traditional instruction method. Science Code : 405.03.00 Key Words : Role-play instruction method, constructivist learning approach, conceptual change, misconception, dissolving, Page Number : 190 Adviser : Prof. Dr. Fitnat KÖSEO?LU