Prostatlı hastalarda tümör markırları ve mikroflora
Tumor markers and microflora in patients with prostate troubles
  1. Tez No: 155841
  2. Yazar: ARZU TIBIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜVEN URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
PROSTATLI HASTALARDA TÜMÖR MARKIRLARI VE MİKROFLORA (Yüksek Lisans Tezi) Arzu TIBIK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2004 ÖZET Araştırmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde, BPH tanısı konmuş 150 hastanın PSA/ fPSA değerleri ile birlikte orta idrar örnekleri çalışılmıştır. Koloni sayımlan ve izolatların adlandırılmaları yapılmıştır. Toplanan orta idrar örneklerinden 38 gram pozitif bakteri; 1'i Staphylococcus aureus, 6'sı Staphylococcus haemolyticus, 2' si Staphylococcus auricularis, 11 'i Staphylococcus epidermidis, 2'si Staphylococcus chromogenes, 3'ü Staphylococcus simulans,1'i Staphylococcus caseolyticus, 7 'si Staphylococcus schleiferi subsp.schleiferi, 2 'si Staphylococcus schleiferi subsp. coagulans, 1 'i Staphylococcus sciuri, 1'i Staphylococcus capitis subsp. capitis ve 1'i Staphylococcus capitis subsp. ureolyticus ve 14 gram negatif bakteri ; 10'u Escherichia coli ve 4'ü Klebsiella pneumoniae subsp. pneumoniae izolasyonu gerçekleştirilmiştir. İzole edilen bakteriler PSA/ fPSA değerleri ile karşılaştırmıştır. Araştırmada izolasyonu yapılan 52 türden 36 'sında PSA normal değerler içerisinde (0-4ng/ml) olup 16 'sında normal değerlerden yüksek bulunmuştur. BPH tanısı konmuş hastalardan izolasyonu yapılan bakterilerin seçilen antibiyotiklere (Ampisilin, Tikarsilin/ Klavulanik Asit, Arnikasın, Levofloksasin, Eritromisin, Trimetoprim/Sulfometaksazol, Sefalotin, Sefuroksim, Seftriakson, Vankomisin ve Oksasilin) duyarlılıkları ve dirençlilikleri çalışılmıştır. 38 stafilokok izolatından 38(%100) Vankomisin'e duyarlı,36(%94,74) Ampisilin'e dirençli bulunmuştur. 14 gram negatif bakteri izolatından 13(%92,85) Amikasin'e duyarlı, 14(%100) Ampisilin'e dirençli bulunmuştur. PSA değeri yüksek olan hasta grubundan izole edilen 10 stafilokok izolatından 10(%100) Vankomisin'e duyarlı ve 10(%100) Ampisilin'e dirençli bulunmuştur. PSA değeri yüksek olan hasta grubundan izole edilen 6 gram negatif bakteri izoiatından 6(%100) Tikarsilin/Klavuianik Asit ve 6(%100) Amikasin'e duyarlı, 6(%100) Ampisilin ve 6(%100) Eritromisin'e dirençli bulunmuştur. Bu çalışmada beta-laktamaz enzim aktiviteleride çalışılmıştır. Beta -laktamaz enzim aktivitesi araştırılan stafilokok türlerinde 4 Staphylococcus epidermidis (%49), 2 Staphylococcus schleiferi subsp. schleiferi (%25). 1 Staphylococcus schleiferi subsp. coagulans (%13) ve 1 Staphylococcus capitis subsp.capitis (%13) ve gram negatif bakteri türlerinde 9 Escherichia coli (%90) ve 1 Klebsiella pneumoniae subsp. pneumoniae (%10)'da beta-laktamaz pozitif olarak bulunmuştur.Toplam 38 stafilokok izolatının kongo kırmızılı agar yöntemi ile slime faktör araştı rılmıştır. Staphylococcus haemolyticus 2, Staphylococcus aureus 1, Staphylococcus schleiferi subsp.schleiferi 1 ve Staphylococcus sciuri 1 olarak slime faktör pozitif tespit edilmiştir. Ayrıca izole edilen 38 Staphylococcus izolatının I i politik enzim aktiviteside araştırılmıştır. Bu bakterilerden 29 (%76)' sının lipolîtik aktivite gösterdikleri tespit edilmiştir. Gene bu 38 stafilokok izolatının DNAse aktiviteleri değerlendirildiğinde yalnız 1 S. aureus 'un DNAse aktivitesi pozitif bulunmuştur. Bilim Kodu : 4010104 Anahtar Kelimeler : Prostat, stafilokok türleri, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae subsp. pneumoniae, PSA/ fPSA, antibiyotik duyarlılıkları, Beta-laktamaz, slime faktör, lipolitik aktivite, DNAse aktivite Sayfa Adedi : 92 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Güven URAZ
Özet (Çeviri)
Ill TUMOR MARKERS AND MICROFLORA IN PATIENTS WITH PROSTATE TROUBLES ( M. Sc. Thesis) Arzu TIBIK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2004 ABSTRACT This study, focuses on PSA/ fPSA values and middle urine samples of 150 patients at Gazi Univercity Urology Department who have been diagnosed as BPH. Colonies were counted named and isolated as 38 gram positive bacteria and 14 gram negative bacteria. It is found out that out of 38 gram positive bacteria, there were 1 Staphylococcus aureus, 6 Staphylococcus haemolyticus, 2 Staphylococcus auricularis, 11 Staphylococcus epidermidis, 2 Staphylococcus chromogenes, 3 Staphylococcus simulans,1 Staphylococcus caseolyticus, 7 Staphylococcus schleiferi subsp.schleiferi, 2 Staphylococcus schleiferi subsp. coagulans, 1 Staphylococcus sciuri, 1 Staphylococcus capitis subsp. capitis and 1 Staphylococcus capitis subsp. ureolyticus. On the other hand, out of 14 gram negative bacteria, there were only 10 Escherichia coll and 4 Klebsiella pneumoniae subsp. pneumoniae. The isolated bacteria have been compared with the PSA/ fPSA values. As a result it was observed that out of 52 species which have been isolated, 36 species were at normal values but 16 of than were at higher values than the normal. The sensitivity and resistance of the isolated bacteria to the selected antibiotics (Ampicillin, Ticarcillin/Clavulanic Acid, Amikacin, Levofloxacin, Erytromycin, Trimethoprim/Sulfamethoxazole, Cefhalotin, Cefuroxim, Ceftriaxon, Vankomycin and Oxacillin) theIV patients with BPH diagnosis have been studied, and out of 38 stafilokok isolates, 38 of them were sensitive to Vankomycin (100%), and 36 of them were resistant to Ampicillin (100%). Out of gram negative bacteria isolates, 13 of them have been found to be sensitivite to Amikacin (92,85%) and 14 of them have been found to be resistant to Ampicillin (100%). In 10 stafilokok isolates which have high PSA values, all of them were sensitive to Vankomycin (100%), and resistant to Ampicillin (100%). In this research, beta- lactamase enzyme activity has also been studied. In stafilokok species whose beta- lactamase enzyme activities have been examined, 4 Staphylococcus epidermidis (49%), 2 Staphylococcus schleiferi subsp. schleiferi (25%), 1 Staphylococcus schleiferi subsp. coagulans (13%) and 1 Staphylococcus capitis subsp.capitis (13%) and in gram negative bacteries species 9 Escherichia coli (90%) and 1 Klebsiella pneumoniae subsp. pneumoniae (10%) have been found out as positive beta- lactamase. Slime factor of the total 38 stafilokok isolates have been studied with Congo Red Agar method. In Staphylococcus haemolyticus 2, Staphylococcus aureus 1, Staphylococcus schleiferi subsp. schleiferi 1 and Staphylococcus sciuri 1 slime factor have been observed as positive. Besides, the lipolytic enzyme activities of 38 stafilokok isolates have been studied and 29 of them were observed to be in lipolytic activity. When DNAse activities of the some 38 stafilokok isolates have been evaluated, DNAse activity of only 1 Staphylococcus aureus has been found out to be positive. Science Code : 4010104 Key Words : Prostate, stafilokok, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae subsp. pneumoniae, PSA/ fPSA, Antibiotic sensivity, Beta-lactamase, slime factor, lipolytic aktivity, DNAse activity. Page number : 92 Adviser :Prof. Dr. Güven UR AZ