Mikrodenetleyici ile üç fazlı sistemin faz sırasının belirlenmesi ve gerilimi ile frekansının ölçülmesi
Determination of phase sequence and measurement of voltage and frequency for there-phase system with micro controller
  1. Tez No: 155840
  2. Yazar: ARSLAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEVKİ DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
MIKRODENETLEYICI ELE UÇ FAZLI SİSTEMİN FAZ SERASININ BELİRLENMESİ VE GERİLİMİ İLE FREKANSININ ÖLÇÜLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Arslan KAHRAMAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AĞUSTOS 2004 ÖZET Bu tezde PIC16F877 mikrodenetleyici ile üç fazlı sinus sinyalinin faz gerilimlerini ve frekansını ölçen, faz sırası belirleyen bir ölçü aleti geliştirilmiştir. Gerilim ölçmek için mikrodenetleyicinin analog giriş kanalları kullanılmıştır. Frekans ölçümü ve faz sırasının belirlenmesinde ise sinüs eğrisi karşılaştırma devresi yardımı ile kare dalgaya çevrilmiştir. Kare dalganın sıfır geçiş anı bulunarak buradan frekans hesaplanmış ve faz sırası belirlenmiştir. Mikrodenetleyici tarafından ölçülen değerler ve faz sırasına ait bilgiler mikro denetleyici ile uyumlu çalışan LCD tarafından görüntülenmiştir. Yapılan bu çalışma ile üç fazlı sistemlerin çalışmasında kritik öneme sahip gerilim ve frekans ölçümü ile faz sırasının belirlenmesine komple bir çözüm sunulmuştur. Bilim Kodu : 626.02.01 Anahtar Kelimeler : PIC, Voltmetre, Frekansmetre, Faz Sırası Rölesi Sayfa Adedi :55 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Şevki DEMİRBAŞ
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF PHASE SEQUENCE AND MEASUREMENT OF VOLTAGE AND FREQUENCY FOR THREE-PHASE SYSTEM WITH MICRO CONTROLLER (M.Sc Thesis) Arşları KAHRAMAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2004 ABSTRACT In this thesis an instrument which can measure frequency and voltage and determine phase sequence of three phase sinus signal has been implemented using PIC16F877 microcontroller. In order to measure voltage analog input channels of the microcontroller have been utilized. For measuring frequency and determining phase sequence sinus signals have been converted to square wave voltage using comparative circuit. Then frequency and phase sequence have been calculated from zero transition point. Measured values and phase sequence information have been displayed on LCD display. Implementation result provide complete solution for measurement of voltage and frequency and determination of phase sequence for three phase signal. Science Code : 626.02.01 Key Words : PIC, Voltmeter, Frequencymeter, Phase Sequence Indicator Page Number : 55 Adviser : Assist. Prof. Dr. Şevki DEMİRBAŞ