Yapay sulak alanlar araştırması ve örnek uygulama
Literature research and pilot practice about artificial watery areas
- Tez No: 155862
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
YAPAY SULAK ALANLAR ARAŞTIMASI VE ÖRNEK UYGULAMA (Dönem Projesi) Pınar HIŞIR GAZİ UNIVERSITY FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Evsel atık suların arıtılması için kullanılan metodlardan birisi olan“Yapay Sulak Alanlar”son yıllarda gelişmektedir. Bu teknolojinin önemli avantajları düşük yatırım maliyeti, işletme kolaylığı ve estetik görünüşüdür. Sistem eğer uygun koşullar olursa, organik malzeme, ağır metal giderimi ve az enerji tüketimiyle sonuçlanır. Bir tarım ülkesi olan ülkemizde yapay sulak alanların kullanımıyla sulamada doğaya verilen atıksuyun zararlarını engellenmiş olur. Bu çalışmada Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yapay sulak alanlar hakkında araştırma ve yapılmış bir plot tesisin incelenmesi yapılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 912 Atıksu, arıtma, yapay sulak alan 53 Prof. Dr. Mahmut ÖZBAY
Özet (Çeviri)
LITERATURE RESEARCH AND PILOT PRACTICE ABOUT ARTİFİCİAL WATERY AREAS (Term Project) Pınar HIŞIR GAZİ ÜNİVERSİTY SCIENCE INSTITUTE July 2004 SUMMARY One of the methods used for treatment of domestic waste water is“Artificial Watery Area”ststems which are developping during last years. The important advantages of this technology are low investment and management costs and having positive ecological and aesthetics aspects. İn these systems if appropirate conditions are optained higher removal of organic material, nutrient and heavy metals is achieved by lower energy consumption and cost. İn our country, being an agriculture land, by use of artificial watery areas, nature will be prevented from the harms of wastewater by supplying the usage of it in irrigation appropirate to scientific and theoretical needs after the treatment. İn this study, datas fount ourt from the literature research about Artificial Watery Areas and pilot practice performed by Village Service General Directorate are examined. Science Code Key Words Number of Pages Director of Thesis 912 Waste water, Treatment, Artificial Watery Area 53 Prof. Dr. Mahmut ÖZBAY