Toplam verimli bakım ve bir uygulama
Total productive maintenance and an application
  1. Tez No: 155861
  2. Yazar: SUAT ALTINOVA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELİM TÜRKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
TOPLAM VERİMLİ BAKIM ve BİR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Suat ALTINOVA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2004 ÖZET İşletmelerin üretim performansını sistematik olarak yükseltmeyi amaçlayan Toplam Verimli Bakım (TVB) uygulamaları, son dönemde gittikçe artan bir düzeyde tercih edilmektedir. Ekipmanların arızalarını ve üretim hatalarını analiz etmek suretiyle, daha oluşmadan engelleyerek“sıfır hata”hedefine, en alt düzeyden en üst seviyeye kadar çalışanların tümünün katılımıyla ulaşılmasını sağlayan bir yol haritasıdır. Toplam Cihaz Verimliliği (TCV)'ni, geleneksel bakım yöntemlerini değiştirerek, sürekli eğitim, bölümler arası koordinasyon ve sorumluluğun herkes tarafından paylaşılması temelleri ile sağlamayı hedefler. Bu hedeflere ulaşmada tam ve etkin bir durum analizinin yapılmasında bilgisayar destekli programların kullanılması, kontrolü daha rahat sağlayarak hedefleri doğru olarak belirlemeye yardımcı olur. Bu amaçla Mercedes-Benz Türk A.Ş.'de yapılan bilgisayar destekli TVB uygulaması sonucunda verimliliğin önemli ölçüde arttığı görülmüştür. Bilim Kodu : Makina Mühendisliği Anahtar Kelimeler : Toplam Verimli Bakım (TVB), Ekipman, Toplam Cihaz Verimliliği (TCV), MAXIMO Sayfa Adedi : 125 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Selim TÜRKBAŞ
Özet (Çeviri)
TOTAL PRODUCTIVE MAINTENANCE AND AN APPLICATION (M.Sc. Thesis) Suat ALTINOVA GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2004 ABSTRACT Total Productive Maintenance (TPM) implementations are aimed to systematically increase the production performance of the plants. TPM aims to reach zero breakdown without stoppage of the machineries. TPM implementation requires a team approach and involvement all factory personnel. TPM changes traditional maintenance methods and includes continuous education, inter-departmental coordination. Usage of softwares such as MAXIMO in TPM applications makes calculations, data storage and analysis of data much more easier. In this study a computer based TPM implementaion is performed in Mercedes-Benz Turk A.Ş. and methodology and results are explained thoroughly in this thesis. As shown in the thesis, the outcomes of the TPM application was more than satisfactory. Science Code : Mechanical Engineering Key Words : Total Productive Maintenance (TPM), Equipment, Overall Equipment Effectiveness (OEE), MAXIMO Page Number: 125 Adviser : Asst. Prof. Dr. Selim TÜRKBAŞ