Trafik durultma tasarım elemanlarının uygulanabilirliğinin araştırılması: Ankara Gazi mahallesi örneği
Research for applicability of traffic calming measures at Ankara Gazi district
- Tez No: 155866
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜLAGÜ KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
TRAFİK DURULTMA TASARIM ELEMANLARININ UYGULANABİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI: ANKARA GAZİ MAHALLESİ ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Berkant GÜZELKÜÇÜK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2004 ÖZET Kentlerimizde taşıt sahipliliğinin ve binek otoların günlük kullanımının artışı ile ortaya çıkan yol ve trafik ilişkin sorunların çözümü konvansiyonel trafik yönetiminde aranmaktadır. Trafik Yönetiminde“Çevresel Trafik Yönetimi”evresine geçiş ile taşıt trafiğinin durultulması gelişmiş ülkelerde giderek benimsenen ve farklı yerleşmelerde uygulamaya alman bir yöntem durumuna gelmiştir. Ülkemizde Trafik Durultma Tasarım Öğelerinden bir kaçı uygulamada yer almaktadır. Ancak bu uygulamalar, temel ilkeler bağlamında standart ve ölçütlerle, bu da öğe ve malzemeye ilişkilendirilmediğinden; benimsenmemekte, geçerlilik ve güvenirlilikten yoksun olmaktadırlar. Bu çalışma yurtdışında belli bir teknik ve uygulama birikimine ulaşmış trafik durultma tasarımlarının Ülkemizde uygulanabilirliğinin araştırması yapmakta; trafik durultma tasarımlarının planlanması, uygulanması ve öğeleri hakkında bilgi vermektedir. Ankara-Gazi Mahallesinde mevcut ulaşım ve trafik ilişkin sorunlarını inceleyen çalışma bu kentsel alan için trafik durultma tasarımı önerileri getirmektedir. Bilim Kodu :1202 Anahtar Kelimeler :Trafik, Ulaşım, Trafik Durultma, Trafik yönetimi Sayfa Adedi :298 Tez Yöneticisi :Doç.Dr. Hülagü KAPLAN
Özet (Çeviri)
11 RESEARCH FOR APPLICABILITY OF TRAFFIC CALMING MEASURES AT ANKARA GAZİ DISTRICT (M.Sc. Thesis) Berkant GÜZELKÜÇÜK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Arahk2004 ABSTRACT By shifting from conventional traffic management into the“Environmental Traffic Management”,“TRAFFIC CALMING”has become a method that is adopted and practised in developed countries. The solution of the road and traffic related problems due to the increase in the vehicle ownership and daily use of cars in our cities are searched in the conventional traffic management. Beside this, a few practise of the traffic calming design elements can be seen in this country. However, considering the fact that these applications and elements and materials used in these applications are not related to standards and criteria within the context of basic principles, they are not suitably adopted and lack reliability. This study investigates the applicability of the traffic calming design which achieved some technical capacity and practical experience abroad, and gives information (explanation) on planning, application, and its elements. The study which examines the present transportation and traffic related problems of the Ankara Gazi Neighbourhood proposes traffic calming design for this area. Science Code :1202 Key Words :Traffic, Transport, Traffic Calming,Traffic Management Page Number :298 Adviser.-Assoc. Prof. Hülagü KAPLAN