Hirfanlı baraj gölünde yaşayan sazan (Cyprinus carpio L., 1758) ve kadife (Tinca tinca (L., 1758))'nin beslenme biyolojisi
The feeding biology of common carp (Cyprinus carpio L., 1758) and tench (Tinca tinca (L., 1758)) living in Hirfanlı dam lake
  1. Tez No: 155867
  2. Yazar: ÖZLEM ABLAK GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
HİRFANLI BARAJ GÖLÜ'NDE YAŞAYAN SAZAN (Cyprinus carpio L, 1758) ve KADİFE {Tinea tınca (L.,1758))'NİN BESLENME BİYOLOJİSİ (Doktora Tezi) Özlem ABLAK GÜRBÜZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2004 ÖZET Bu çalışmada Hirfanlı Baraj Gölü'nde yaşayan Cyprinus carpio ve Tınca tinca'nm beslenme biyolojileri, kondisyon faktörü değerleri, göl suyunun mevsimlik fiziksel ve kimyasal özellikleri ile planktonik ve bentik organizmaları incelenmiştir. Haziran 2001 -Mayıs 2002 tarihleri arasında 252 adet Cyprinus carpio ve 249 adet Tinea tinca avlanmıştır. Cyprinus carp/o'n un 0-IX yaşları arasında, Tınca tinca'nm ise 0-VI yaşları arasında dağılım gösterdiği saptanmıştır. Cyprinus carpio ve Tinca tinca'nın sindirim kanalı içeriğinde tespit edilen organizmaların sayısal ortalaması, toplam sayısal yüzdesi ve bulunuş frekansı yüzdesi hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular Gll (Geometrik Önem İndeksi) metodu yardımıyla balıkların besin tercihini hesaplamak amacıyla kullanılmıştır. Ayrıca her iki balığın besin tercihindeki aylık, mevsimlik ve yaşa bağlı değişim de karşılaştırılmıştır. Cyprinus carpio' nun tükettiği besinlerin %99,72'sini fitoplanktonlar (Bacillariophyta, Cyanophyta, Chlorophyta, Euglenophyta, Pyrrophyta), %0,13'ünü zooplanktonlar (Copepoda, Cladocera, Rotifera, Ostracoda, Ephippium), %0,06'sını bentik organizmalar (Chironomus, Corethra, Oligochaeta, Gastropoda) ve %0,09'unu balık yumurtası oluşturmuş; ayrıca ekstremite parçaları, çamur ve detritus tespit edilmiştir. Tinca tinca'nm tükettiği besinlerin %99,77'sini fitoplanktonlar (Bacillariophyta, Cyanophyta, Chlorophyta, Pyrrophyta, Euglenophyta), %0,16'sını11 zooplanktonlar (Copepoda, Rotifera, Cladocera, Ostracoda, Ephippium), %0,06'sını ben tik organizmalar (Chironomus, Oligochaeta, Gastropoda, Corethra, Gammarus) ve %0,002'sini balık yumurtası oluşturmuş; ayrıca ekstremite parçaları, çamur ve detritus tespit edilmiştir. Kondisyon faktörü değeri Cyprinus carpio'da 1,92; Tınca tınca' da 1,59 olarak bulunmuştur. Bilim Kodu : 401.01.06 Anahtar Kelimeler : Sazan Balığı, Cyprinus carpio, Kadife Balığı, Tınca tınca, Beslenme, Besin Tercihi, Hirfanlı Baraj Gölü Sayfa Adedi : 269 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mehmet YILMAZ
Özet (Çeviri)
Ill THE FEEDING BIOLOGY OF COMMON CARP{Cyprinus carpio L, 1758) and TENCH (Tinea tinea (L., 1758)) LIVING IN HIRFANLI DAM LAKE (Ph.D. Thesis) Özlem ABLAK GÜRBÜZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2004 ABSTRACT In this study the condition factors and feeding biology of Cyprinus carpio and Tinea tinea living in Hirfanli Dam Lake and seasonal variation in the physical and chemical properties and the planktonic and benthic organisms of dam water were investigated. 252 Cyprinus carpio and 249 Tinea tinea specimens were caught between June 2001 and May 2002. It was observed that Cyprinus carpio was distributed between 0-IX and Tinea tinea was distributed between 0-VI years of age. The numerical average, total numerical and frequency percentage of the organisms encountered in the digestive tracks of Cyprinus carpio and Tinea tinea computed. These data were employed to determine the feeding preference of these two fishes by using Gil (Geometric Index of Importance). The monthly, seasonal and age dependent preference of food of the fishes were also compared. 99.72% of total food consumed by Cyprinus carpio was constituted by phytoplanktons (Bacillariophyta, Cyanophyta, Chlorophyta, Euglenophyta, Pyrrophyta), followed by zooplanktons (Copepoda, Cladocera, Rotifera, Ostracoda, Ephippium) by 0.13%, benthic organisms (Chironomus, Corethra, Oligochaeta, Gastropoda) by 0.06% and fish eggs by 0.09%. There were also extremities, mud and detritus were present. The distribution of the food consumed by Tinea tinea was phytoplanktons (Bacillariophyta, Cyanophyta, Chlorophyta, Pyrrophyta, Euglenophyta) by 99.77%,IV zooplanktons (Copepoda, Rotifera, Cladocera, Ostracoda, Ephippium) by 0.16%, benthic organisms (Chironomus, Oligochaeta, Gastropoda, Corethra, Gammarus) by 0.06% and fish eggs by 0.002%. There were also extremities, mud and detritus observed. The condition factor was 1.92 for Cyprinus carpio and 1.59 for Tinea tinea. Science Code : 401.01.06 Key Words : Common carp, Cyprinus carpio, Tench, Tinea tinea, Feeding, Food preference, Hirfanli Dam Lake Page Number : 269 Adviser : Assist.Prof.Dr. Mehmet YILMAZ