Kayseri Şeker Fabrikası şeker üretim proseslerinde enerji ve ekserji analizi
Exergy and energy analysis of sugar production process in Kayseri Sugar Plant
  1. Tez No: 155865
  2. Yazar: EMRE KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HACI MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada; Kayseri Şeker Fabrikası 2003-2004 yılı kampanya verileri kullanılarak şeker üretim süreçleri için termodinamiğin birinci kanun (enerji analizi) ve ikinci kanun (ekserji analizi) analizleri yapılmıştır. Endüstriyel tesislerde enerji ve ekserji analizleri termodinamik açısından büyük önem taşımaktadır. Bu analizler endüstrideki üretim tesislerinin enerji verimliliğini artırmak ve atık enerjinin geri kazandırılmasını sağlamaktadır. Termodinamik açık sistem olarak ele alınan şeker üretim süreçlerine giren ve çıkan her bir durum için enerji ve ekserji analizi sonuçları elde edilmiştir. Bu sonuçlara bağlı olarak şeker üretim süreçlerinin birinci ve ikinci kanun verimleri tespit edilmiştir. Elde edilen birinci ve ikinci kanun verimlerini iyileştirmek için Kayseri Şeker Fabrikasına tavsiyelerde bulunulmuştur.Anahtar kelimeler : Enerji, Ekserji, Şeker Üretimi, Termodinamik
Özet (Çeviri)
In this study, the first (energy analysis) and second law (exergy analysis) of the thermodynamics for sugar production stages were analyzed by using the operational data from Kayseri Sugar Plant, Turkey. The energy and exergy analysis are very important for thermodynamics in the industrial plants. This analysis' s provide to increase energy efficiency of industrial production plants and to gain reuse of waste energy. The result of the energy and exergy analysis were employed for each case going in and out to all sugar production stages, as a stady-state open thermodynamics system. Depending on this result, the first and second law efficiencies of sugar production stages were determined. It was recommended Kayseri Sugar Plant to improve getting the first and second law efficiencies.Key words : Energy, Exergy, Sugar production, Thermodynamics