Ağaç malzeme rutubet miktarının verniklerin yüzeye yapışma direncine etkisi
The effects of wood's moisture content on adhesion strength of varnishes
- Tez No: 155873
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İç ve dış ortam şartlarında kullanılacak mobilya ve dekorasyon elemanlarının uzun sûre dayanıklı kalabilmesini sağlamak için, üretiminde kullanılacak ağaç malzeme türünün, rutubetinin ve üzerine uygulanan vernik çeşidinin iyi belirlenmesi önemlidir. Bu araştırmada, sarıçam (Pinus sylvestris L.), kayın (Fagus orientalis L.), meşe (Quercus petreae L.) ağacından elde edilen deneme panelleri % 8, % 12, % 15 rutubet miktarına getirilmiş, üzerine selülozik, poliüretan, su bazlı vernik uygulanarak, ağaç türünün ve rutubet miktarınım verniklerin yüzeye yapışma direncine etkileri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, farklı rutubet miktarındaki ağaç malzeme yüzeylerine uygulanan verniklerin yüzeye yapışma direncine, rutubet miktarı, ağaç türü ve vernik çeşidinin etkisi önemli bulunmuş, en yüksek yapışma direnci % 8 rutubetteki meşeye uygulanan poliüretan vernikte elde edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Yapışma direnci, vernik, rutubet, ağaç malzeme
Özet (Çeviri)
It is significant to properly determine the type of wooden material to be used in the production as well as the moisture and sort of varnish applied there on in order to maintain long-lasting furniture and decoration elements to be used both indoors and outdoors. Trial panels prepared by using Scotch Pine (Pinus sylvestris L.), Beech (Fagus orientalis L.), Oak (Quercus petreae L.) woods have been subjected to moisture content of 8%, 12% and 15% and have been applied cellulose, polyurethane, water based varnish and there by the effects of type of wood and moisture content on adhesion strength of varnishes on to the surface have been examined in this research. According to the research results, it is found that the moisture content, type of wood and sort of varnish have substantial effects on adhesion strength of varnishes applied on the surfaces of wooden materials of different moisture content and the highest adhesion strength was obtained from polyurethane vamish applied on oak with moisture of 8%.Keywords : Adhesion strength, varnish, moisture, wooden material