Akma sınırına kadar sıkılan vidalı bağlantılarda gerilme analizi
A study of stress distribution at pretensioned bolts upto yielding point
  1. Tez No: 155874
  2. Yazar: SERKAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEDRİ TUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
AKMA SINIRINA KADAR SIKILAN VİDALI BAĞLANTILARDA GERİLME ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Serkan ÖZEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Vidalı bağlantılarda yük ve gerilme dağılımı sonlu elemanlar ile incelenmiştir. Cıvata, somun ve plakadan oluşan bir sistem ile öncelikle cıvata elemanı fiziksel olarak bir sistemin içinde diğer elemanlar ile temas halinde iken üzerine gelen yüklerin dağılımı incelenmeye çalışılmıştır, fakat cıvatalar üzerindeki öngerilme kuvvetinin modellenm esinde istenilen düzeyde sonuç alınamayınca, civata ve somun ikilisi bütünden ayrılarak yeni bir model oluşturulmuş ve bu model incelenmiştir. İkinci model ile yapılan çalışmada öncelikle civata üzerindeki dişlerin helis geometrisi gözardı edilerek bir model oluşturulmuş ve çözümler alınmıştır. Daha sonra helis geometri gözardı edilmeden yeni bir model daha oluşturulmuş ve bu model ile de yük dağılımı çözümleri elde edilerek her iki model için elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Yük dağılımında ilk dişlerin sondaki dişlere oranla yükün büyük bir bölümünü üzerlerine aldığı sonuçlar ile gösterilmiştir. Bilim Kodu : 901 Anahtar Kelimeler : Vida, Civata, Öngerilme Yük dağılımı Sayfa Adedi : 86 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Bedri Tuç
Özet (Çeviri)
A STUDY OF STRESS DISTRIBUTION AT PRETENSIONED BOLTS UPTO YIELDING POINT (M.Sc. Thesis) Serkan ÖZEN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT A study of stress and load distribution at threaded connections is done by Finite Element Method. A system consisting of a threaded bolt, nut and plates is used in order to analyze the load distribution on the bolt while the bolt is interacting with the system elements, but because of the problems encountered while modeling pretension on the bolts by expansion due to heat transfer results at an adequate level of accuracy can not be achieved by this model, and so a new model is formed by separating bolt and nut from the previous model while regarding the forces acting on them at their interaction area with separated parts. At that second model,firstly the helical nature of the threads is disregarded and a simpler model of the threads is analyzed. Then, an improved model of the threads is modeled that has the helical nature of the threads and same analysis is repeated on that model. With both results of second study, it has been shown that the first pairs of the threads carry most of the loads applied to the bolt. Science Code : 901 Key Words : BoIt,Pretension,Stress distribution Page Number : 86 Adviser : Prof. Dr. Bedri Tuç