Trafik kazalarının ve kaza mahallinin incelenmesi, delillerin korunması
Investigation of traffic accidents and accidents place, protection of evidences
- Tez No: 155876
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÜRŞAT ÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
TRAFİK KAZALARININ VE KAZA MAHALLİNİN İNCELENMESİ, DELİLLERİN KORUNMASI (Yüksek Lisans Tezi) Necdet DOĞAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖZET Trafik kazalarında, kaza mahallinin incelenmesindekî maksat kazanın neden, nasıl meydana geldiği, kim ya da kimlerin hatası sonucu oluştuğu ve kusur oranlarının tespit edilmesine yardımcı olacak her türlü maddi delil, fikir, kanaat ve sonuç elde etmek içindir. Elde edilecek sonuçlar her türlü maddi ve manevi kaybın önlenmesi, mağdur olan kişilerin haklarının iade edilmesi ve kazaların aynı nedenden bir daha meydana gelmemesi için tedbir alınmasını sağlayacaktır. Oluşan trafik kazasının ve kaza yerinin incelenmesinde görevli personelin görevi; yalnız olay mahallini incelemek ve hazırlayacağı evrakları ilgili mercilere ulaştırmak değil, inceleme görevini kaza oluş sebeplerini belirleyecek her türlü maddi ve manevi delilleri belirleyecek tarzda yaparak ilgili makama (adli makam) sunmaktır. Trafik kazası oluş nedenleri kaza yeri incelemesi sonucunda öğrenilebilir. Kazaların oluş nedeni ve kusurların belirlenmesi; denetleme planları yapmak, karayolunun bakımından sorumlu kuruluşlara yol aksaklıklarını bildirmek gibi, tedbirlerin alınmasını sağlamak açısından da önemlidir. Bu nedenle her kaza dikkatle tetkik edilmeli ve kazayı doğuran nedenlerin yönetsel, denetsel veya yapısal mı olduğu ortaya konmalı gerekli önlemler derhal alınmalı ve aldırılmalıdır. Bu bağlamda tezin amacı da; kaza mahallinin korunmasının, izlerin incelenerek kaza sebeplerinin bulunmasının, kazalarda yapılacak işlemlerin öğrenilmesinin yanı sıra trafik kazasının tanımı, toplumsal sağlık problemi haline gelmiş oluşum nedenleri ilekaza mahallinde alınması gereken güvenlik önlemlerinin öğrenilmesinin sağlanmasıdır. Tezin hazırlık aşamasında trafik kazalarında olay yerinin incelenmesi ile ilgili ulusal ve uluslar arası yayınlar araştırılmış, trafik kazalarının rakamsal verileri çeşitli kaynaklardan dikkatle incelenmiş olup, Jandarma ve Emniyet teşkilatlarının trafik birimlerinde görevli personelin trafik kontrolleri, durum değerlendirmeleri ve olay yeri incelemeleri gözlemlenmiştir. Bilim Kodu : 963 Anahtar Kelimeler : Trafik, kaza mahalli, delil Sayfa Adeti : 166 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. M. Kürşat ÇUBUK
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF TRAFFIC ACCIDENTS AND ACCIDENT PLACE, PROTECTION OF EVIDENCES (M.Sc. Thesis) Necdet DO?AN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2004 ABSTRACT In traffic accidents, the aims of the investigation of accident scene are to detect why and how accident happens, to collect evidences that will help to determine the fault rates. The findings reached will provide to prevent loss, to take rights back to the inoocents, to take precautions in order not to occur again. The duty of enforcement who is responsible for investigation of accident scene is not only investigating the scene and sending the documents to the unit but also sending the evidences which help to define the causes of the accidents to the units (court). The causes of the traffic accident can be learned after the investigation of the scene. The evaulation of the cause of accident and faults are very important for taking precautions as making control plans, informing the units regarding the road problem. Because of this reason, every accident is to be detected carefully, causes are to be evaulated how accident happens and needed precautions are to be taken immediately. The aims of this thesis; besides, protection of the scene, detection of the cause of the accident, procedures in accident, are identification of the traffic accident, defining of the causes and teaching how to take precautions in the accident. In the process of thesis preparation, some national and international references have been searched as regards scene investigation in traffic accident, statistical data of the traffic accidents have been examined carefully, and trafic controls, casedetermination and scene investigation of traffic units have been observed. Science code : 963 Key words : Traffic, accident place, evidence Page number : 166 Adviser : Yrd. Doç. Dr. M. Kürşat ÇUBUK