ANSYS sonlu eleman programı ile çift konsol kirişlerin analizi
Double cantilever beam analysis with ANSYS finite element programme
- Tez No: 155877
- Danışmanlar: PROF.DR. SIDDIK ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ANSYS SONLU ELEMAN PROGRAMI İLE ÇİFT KONSOL KİRİŞLERİN ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) İbrahim GÜNGÖR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2004 ÖZET Laboratuarda kırılma deneyleri yapdan 4 adet çift konsol kirişin kırılma yükleri ile yerdeğjştirmeleri elde edilmiştir. Bu kirişler Al, C2, C4 ve C9 olup, sırasıyla, yükseklikleri 300mm, 500mm, 250mm, 125mm, genişlikleri 260mm, 420mm, 210mm, 105mm, çentik uzunlukları 180mm, 300mm, 150mm, 75mm dir. Kalınlıkları A2 elemanmda 30mm, diğerlerinde SOmm olup, çentik genişlikleri C9 elemanmda 5mm diğerlerinde 8mm dir. Bu elemanlara laboratuarda artan şekilde kademeli yük uygulanmış ve yükler ile yerdeğjştirmeler elde edilmiştir. ANSYS sonlu eleman programı ile bu elemanların analizleri yapılarak kırılma yükleri ve yerdeğiştirmeleri karşüaştınbnıştır. ANSYS yardımı ile çeşitli çatlak genişlikleri ve uzunlukları için gerilme yoğunluk çarpanları hesaplanarak diyagramları çizilmiş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Bilim Kodu : 6420301 Anahtar Kelimeler : Çift konsol kiriş, kırılma yükü, yer değiştirme, : çentik uzunluğu, sonlu eleman, çatlak genişliği gerilme yoğunluk çarpanı Sayfa Adedi : 153 Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Sıddık ŞENER
Özet (Çeviri)
DOUBLE CANTILEVER BEAM ANALYSIS WITH ANSYS FINITE ELEMENT PROGRAMME (M.Sc. Thesis) İbrahim GÜNGÖR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2004 ABSTRACT Failure loads and displacements of four double cantilever beams were obtained by 4 laboratory tests of Al, C2, C4 and C9 with heights of 300mm, 500mm, 250mm, 125mm and widths of 260mm, 420mm, 210mm, 105mm, notch lengths of 180mm, 300mm, 150mm, 75mm thickness of specimen A2 is 30mm, others are 50mm, width of notch for C9 beam is 5mm, for others 8mm. During tests, loads were increased step by step and loads and displacements were obtained. ANSYS finite element programme test results for failure loads and displacements were compared with by using ANSYS stress intensity factors and graphs were obtained and discuss with different crack widths and lengths. Science Code : 6420301 Key Words : Double cantilever beam, failure, displacement notch depth, finite element, crack width, stress intensity factor Page Number : 153 Adviser : Prof.Dr.Sıddık ŞENER