İklimlendirilen bir ofis odasındaki hava dağılımının menfez ve havalandırma yöntemlerine göre deneysel incelenmesi
An experimental investigation of air distribution in an office room according to vent types and ventilation methods
- Tez No: 155875
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞENOL BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
İKÜMLENDİRİLEN BİR OFİS ODASINDAKİ HAVA DAĞİLİMİNİN MENFEZ ¥E HAVALANDİRMA YÖNTEMLERİNE GÖRE DENEYSEL İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Nihaî TEKİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Literatürde kapalı alanlardaki hawa dağılımı ile ilgili yapılmış bir çok çalışma bulunmaktadır. Kapalı mekanlarda iklimlendirme ve konfor şartları, birçok uluslararası kuruluş ve organizasyon tarafından uzun zamandır ele alman bir konudur. İklimlendirme sistemleri, gelişimleri süresince İnsanlara hizmet ederken bazı soruları ve sorunları beraberinde getirmiştir. Bu sorunların çözümü dolaylı olarak yeni gelişmeleri ve bu gelişmeler için yapılması gereken araştırmaların ve deneysel çalışmaların ihtiyacını doğurmuştur. Sıcaklık ve yerel konforsuziuk dağılımlarının farklı menfez ve havalandırma yöntemlerine göre incelenmesi ve bu konuda gerekli araştırmaları yapmak için kurulan, 5m uzunluğunda, 4m genişliğinde ve 3m yüksekliğindeki ofis odasında; lineer menfezler, yarık (slot) dîfüzör, döner havalı (swirl) difüzörler, kare kutulu anemostatlar, jet nozul grubu gibi hava dağıtım elemanları oda içerisinde yerleştirilmiştir. Hava dağıtım elemanları yerleştirildikten ve ayarlar yapılıp klima cihazı çalıştırıldıktan sonra oda içerisinde yerden itibaren; 0,1 Om, 0,60m, 1,10m ve 1,70m seviyelerinde 4 noktada olmak üzere toplam 64 noktada ısıl çiftler yerleştirilerek sıcaklık ölçümleri yapılmıştır. Veri değerlendirme ünitesinden okunan sıcaklık değerlerinden grafik ve eğriler elde edilmiştir. Yapılan her bir11 deney için oluşturulmuş sıcaklık dağılımına ait eğriler ve grafikler, uluslararası ©rganizasyonlarca oluşturulan bazı standartlardaki değerler ile karşılaştırılarak irdelenmiştir. Hawa dağılımının, havalandırma metoduna ve menfez yerleşimleri ile birlikte çalışma şartlarına bağlı olduğu yapılan deneysel çalışmalardan anlaşılmaktadır. Yapılan deneyler sonucunda en iyi karışım ve sıcaklık dağılımı, tavandan hava girişi ile sağlanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : 625.25.00 : Havalandırma, ofis odası, menfez, difüzör, sıcaklık dağılımı, hava dağılımı :242 : Doç. Dr. Şenol BAŞKAYA
Özet (Çeviri)
m AN EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF AIR DISTRIBUTION IN AN OFFICE ROOM ACCORDING TO VENT TYPES AND VENTILATION METHODS (Master of Thesis) Nihat TEKİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Jyne 2004 ABSTRACT Literature Is full of a number of studies concerning air circulation in closed volumes» Air conditioning and comfort conditions in closed wolumes have been investigated by International organizations and associations for a long time» Air conditioning systems, during their development, created some questions and problems besides serving humankind. Solutions for these problems ended with new developments and a need for researches and experimental studies to develop new solutions. Linear diffusers, slot diffusers3 swirl diffusers, square boxed aerostats and Jet nozzle like air conditioning elements have been set In a room having dimensions of 5m length, 4m width and 3m height which has been set up to investigate air speeds, temperature and local discomfort distributions according to different vents and air conditioning methods. After air distributing elements have been installed, calibrated and operated; air conditioner is turned on and temperature readings were taken from 64 thermocouples located at 4 different elevations from room floor respectively 0,10m, 0,60m, 1,10m, 1,70m. Data processing unit outputs have been tabulated graphically. Every tabulated data for each experiment done has been compared with International standards and results have been examined, investigationsIV showed that air distribution depends on ventilation methods, went positions and working conditions. Experiments conclude that best mixture and temperature distribution has been formed by air ventilation from the ceiling- Science Code Keywords Number of Pages Thesis Supervisor 625.25.00 Ventilation, office room, vent, diffuser, temperature distribution, air distribution 242 Doç. Dr. Şenol BAŞKAYA