Türkiye'de güvenlik birimlerince kullanılan trafik bilgisi sistemleri, irdelenmesi ve entegrasyonun sağlanabilmesi
Traffic information systems used by the security units in Turkey and examining them carrying out the integration
  1. Tez No: 155878
  2. Yazar: METE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÜRŞAT ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
TÜRKİYE'DE GÜVENLİK BİRİMLERİNCE KULLANILAN TRAFİK BİLGİ SİSTEMLERİ, İRDELENMESİ VE ENTEGRASYONUN SAĞLANABİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ö.Mete ÖZCAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Jandarma Genel Komutanlığı, telli, telsiz ve bilgisayar sistemlerinin birbirleriyle haberleşmesi gibi faaliyetlerin en son sayısal teknolojilerin kullanılacağı otomasyona geçirilmiş bir entegre haberleşme sistemi üzerinden sağlanmasını planlamakta olup Jandarma Trafik Timleri ile yaya ve motorlu olarak görev yapan devriyelerin bu sistemden faydalanabilmesi amacıyla Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS) Projesini yürütmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü ise Trafik Bilgi Sistemi (TBS) adında benzer bir uygulamayı Trafik Hizmetleri bünyesinde yürütmekte olup pilot uygulamalara da başlamıştır. Bu çalışmada; J.Gn.K.ığı ve EGM tarafından ayrı ayrı yürütülmekte olan“Muhabere ve Bilgi Sistemieri”i“Trafik Hizmetleri”açısından araştırılarak her iki sisteminin amacı, sağlayacağı faydalar, mimari yapısı, entegre edilebilecek sistemler incelenmiş ve aynı veri tabanını kullanabilme, birbirini destekleyebilirle imkanları araştırılmıştır. Bilim Kodu : 963 Anahtar Kelimeler : Trafik Bilgi Sistemi, JEMUS, TBS Sayfa Adedi : 90 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr.Kürşat ÇUBUK
Özet (Çeviri)
TRAFFIC INFORMATION SYSTEMS USED BY THE SECURITY UNITS IN TURKEY AND EXAMINING THEM AND CARRYING OUT THE INTEGRATION (M.Sc. Thesis) Ö.Mete ÖZCAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT Planning to enable the activities such as communicating of the wire, wireless and computer systems with each other through an integrated and technology will be used, the General Command of the Gendarmerie Integrated communication and Information System (J EMUS) patrols on foot and motorized to make use of this system. Practicing a similar application called Traffic Information System (TBS) within the Traffic services unit; the Police Department has started some pilot applications. In this study, the purpose, benefits, sub-systems and devices, constructional structure of both systems and the systems which will be able to be integrated to them have been examined by investigating the“communication and information systems”, which have been practicing both the General Command of the Gendarmerie and the Police Department separately, from the point of view of Traffic services. Science Code : 963 Key Words : Traffic Information System, JEMUS, TBS Page Number : 90 Adviser : Assistant Prof. Dr. M. Kürşat ÇUBUK