Patlayıcı madde üretiminde iş kazaları ve insan faktörü
Human factor and work accidents related to production of explosive materials
  1. Tez No: 155880
  2. Yazar: İSMAİL TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DURAN ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
PATLAYICI MADDE ÜRETİMİNDE İŞ KAZALARI VE İNSAN FAKTÖRÜ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) İsmail TANRIVERDİ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Bu araştırma, patlayıcı madde üretimindeki iş kazalarında insan faktörünü incelenmeye yönelik yapılmıştır. Öncelikle patlayıcılar, Türkiye'de patlayıcı üreten MKEK işyerleri ve tarihçeleri, patlayıcı üretimi depolanması ve sevk ve ihracı esnasında uyulması gereken tüzük ve yönetmelikler hakkında ayrı-ayrı bilgi verilmekte iş kazaları yıllar itibarı ile dağılımı sunulmaktadır. Patlayıcı üretimindeki iş kazalarında insan faktörünü ortaya koymak için örnek olarak, Kırıkkale'deki MKEK Fabrikalarında 1925-1997 yılları arasında patlamaların meydana gelme nedenleri ve diğer sebepler incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda genel olarak patlama sebeplerindeki insan faktörü ortaya çıkmış ve bu nedenleri ortadan kaldırmak için gereken öneriler sunulmaktadır.. Bilim kodu :708 Anahtar kelimeler rPatlayıcı, İş kazaları Sayfa adedi :75 Tez yöneticisi :Prof.Dr.Duran ALTD?ARMAK
Özet (Çeviri)
HUMAN FACTOR AND WORK ACCIDENTS RELATED TO PRODUCTION OF EXPLOSIVE MATERIALS (MASTER OF SCIENCE) Ismail TANRIVERDİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 2004 ABSTRACT This research is intended to analyze the humanfactor and work accidents during the production of explosive materials. First of all, this summary presents yearly distribution of the characteristics of MKEK workplaces and their specifications of the Turkish producers, the rules and regulations of the explosive storage, transportation and importation and work accidents. In order to lay down the human factor at the work accidents, caused by the explosions and other reasons stimulated these causes at the MKEK factory at Kinkkale is examined as a case study between the years of 1925-1997. This study generally summarizes the human factor sourced explosions and provides precautions to eliminate the human factor grounds. Science Code KeyWords Page Number Advisor 708 Explosive, Work Accidence 75 Prof. Dr. Duran ALTIPARMAK