Hidrofobik özellikli poli (N-[3-(Dimetilamino)propil]-Metakrilamit-ko-lauril akrilat) hidrojellerinin sentezi ve yüzey aktif madde çözeltilerindeki şişme davranışları
The synthesis and swelling behavior of hydrophobic poly (N-[3-(Dimethylamino)propil]-Metakrylamit-ko-lauryl acrylat) hydrogels in aqueous solution of surfactants
- Tez No: 155881
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCER ÇAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
HİDROFOBİK ÖZELLİKLİ POLS(N-[3-(DİMET!LÂMİNO)PROPİL]- METAKRİLAMİT-KO-LAURİL AKRİLÂT) HİDROJELLERİNİN SENTEZİ VE YÜZEY AKTİF MADDE ÇÖZELTİLERİNDEKİ ŞİŞME DAVRANIŞLARI (Yüksek Lisans T@zi) Gökçen BİRLİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2004 ÖZET Hidrofobik özellikli PoIi(N-[3-(Dimetilamino)propil]-Metakrilamid-ko-Iauril akrilat) [P(DMAPMA-ko-LA)] hidrojelleri, N-[3-(DimetUamino)propU]- Metakrilamit (DMAPMA) ve Laurii Akrilat (LA) monomerlerinin farklı bileşimlerinde, sabit miktarda N,N'-metilen(bis)akrilamit (MBAAm) çapraz bağlayıcısı varlığında amonyum persülfat (APS) -N,N^',N'- tetrametiletilendiamin (TEMED), başlatın sistemi kullanılarak sulu çözeltide serbest radikal polimerleşme reaksiyonu ile sentezlenmiştir. Farklı mol yüzdelerinde LA içeren P(DMAPMA-ko-LA) hidrojeUerinin saf su içerisindeki denge şişme oranlarının sıcaklıkla değişimi incelenmiştir. Denge şişme oranlarından faydalanarak bu hidrojellerin çapraz bağlar arası molekül kütlesi ( Mc ), etkin çapraz bağ yoğunluğu (ve) ve polimer-çözücü etkileşim parametresi (%) hesaplanmıştır. Ayrıca farklı derişimlerde sodyum dodesil sülfat (SDS) ve dodesil trûnetilamonyum bromür (BTAB) yüzey aktif madde çözeltilerinde bu hidrojellerin LA miktarına bağlı denge şişme oranlarının sıcaklıkla değişimi bulunmuştur. Buna ilaveten, yüzey gerilimi yöntemi ölçüm yöntemi kullanılarak, bu hidrojellerin LA miktarına bağlı olarak SDS ve DTAB moleküllerini adsorplama kapasiteleri de belirlenmiştir.11 Bilim Kodu : 40S.02.01 Anahtar Kelimeler t ffidrofobik özellikli P(DMAPMA-ko-LA) hidrojelleri, şişme, yüzey aktif madde, adsorpsiyon, ağ yapı parametreleri Sayfa Adedi s 119 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Tuncer ÇAYKARA
Özet (Çeviri)
m THE SYNTHESIS AND SWELLING BEHAVIOR OF HYDROPHOBIC POLY(N-[3-(DIMETHYLAMINO)PROPYL]-METHACRYLAMIDE-CO- LAURYL ACRYLATE) HYDROGELS IN AQUEOUS SOLUTION OF SURFACTANTS (M.Sc.Thesis) Gökçen BİRLİK GAZİ UNIVERSITIY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2004 ABSTRACT Hydrophobic poIy(N-[3-(Dimethylamino)propyl]-methacrylamide-co-IauryI acrylate) hydrogels P(DMAPMA-eo-LA) were prepared by radical copolymerization of N-[3~(Dîmethylamino)propyl]-methacrylamide (DMAPMA) and lauryl acrylate (LA) in water by using N,N'-methylene(bis)acrylamide (MBAAm) as the crosslinker, ammonium persulfate (APS) as the initiator and N,N,N',NMetramethyethylenediamine (TEMED) as the activator. The equilibrium swelling degree of P(DMAPMA-co-LA) hydrogels was examined in pure water as a function of temperature. Network parameters such as molecular weight between crosslinks (Mc), effective crosslinklng density (ve) and polymer- solvent interaction parameter (j) of these hydrogels were calculated from equilibrium swelling ratio values. On the other hand, the equilibrium swelling ratio of P(DMAPMA-co-LA) hydrogels were examined as a function of temperature in aqueous solutions of sodium dodecyl sulfate (SDS) and dodecyltrimethylammonium bromide (DTAB). In addition, the adsorption of these surfactant molecules on the hydrogels depending on LA content was determined by «sing surface tension measurement.IV Science Code ; 405.02.01 Keywords : Hydrophobically P(DMAPMA-co-LA) hydrogels, swelling, network parameter, surfactant, adsorption Page Number s 119 Adviser î Doç. Dr. Tunc©r ÇAYKARA