Metal iş koluna bağlı otomotiv sektöründe üretim yapan tesiste yangın ve patlamaya sebep olabilecek faktörlerin ve çevre tesislere etkilerinin belirlenmesi
Metal work connected to his arm in the automotive sector that can cause fire and explosion on site manufacturing factors and environmental facilities, the determination of the effects of
- Tez No: 383107
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada orta ölçekli işletmelerde üretim yapan bir fabrikanın Parlayıcı Patlayıcı Maddelerle Çalışma Yönetmeliği kapsamında tehlikeler alanlar ve kazalara neden olabilecek riskler, tehlikeler belirlenmiş ve kaza senaryoları oluşturulmuştur. Kaza senaryolarında birbirlerini tetikleyen olaylar zincirleri anlatılmaya çalışılmıştır. İşyerinde çalışan kişilerle yapılan görüşmeler sonucunda riskler ve tehlikeler belirlenmiştir. Yapılan risk analizinde öncelikle alınması gereken önlemlere belirlenmiş ve kazalara sebep olabilecek tehlikeler tanımlanmıştır. Metal iş koluna bağlı otomotiv sektöründe üretim yapan tesis de yangın ve patlamaya sebep olabilecek faktörlerin ve çevre tesislere etkilerinin belirlenmesi için hazırlanmış olan iç yönergenin planları ve hazırlanmış talimatnameler incelenmiştir. Metal iş koluna bağlı otomotiv sektöründe üretim yapan tesis de yangın ve patlamaya sebep olabilecek faktörlerin ve çevre tesislere etkilerinin belirlenmesi üretim yapan tesisteki bölümler ve işletmelerde üretiminde kullanılan tehlikeli maddeler belirtilmiş ve bu kimyasal maddelerin çevreye olabilecek etki değerlendirmeleri planlanmıştır. Bu çalışmanın son aşamalarında üretim amacıyla kullanılan parlayıcı, patlayıcı kimyasal maddelerin etkilerinden çalışanların ve çevrenin patlamalar sonucunda nasıl etkileneceği hesaplanmıştır. Sağlık uzmanlarına patlama sonucu yaralanan kişilerin nasıl değerlendirmeleri ve önceliklerini belirlemeleri konusunda yardımcı bilgiler paylaşılmıştır. Bu patlayıcı ve yanıcı maddelerin olumsuz etkilerinden etkilenmemek için oluşturulması gereken güvenlik mesafeleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the medium sized enterprises engaged in the production of a Work within the scope of the regulation on Flammable Explosives factory, dangers, risks, hazards that could cause accidents, and designated areas and accident scenarios. Accident scenarios they tried telling the events that triggered the chains. As a result of the negotiations with the people working in the workplace risks and dangers. The risk analysis should be made, first of all, the measures predetermined and defined the dangers that could cause accidents. Metal work connected to his arm in the automotive sector that can cause fire and explosion in manufacturing facility of the factors determining the effects of environmental and facilities prepared for internal instruction plans and orders. Metal work connected to his arm in the automotive sector that can cause fire and explosion in manufacturing facility with a full range of factors and environmental effects of producing dangerous substances used in the manufacture of the resort's departments and enterprises has been specified, and this can impact the environment of chemical substances reviews are planned. The final stages of production that is used for the purposes of this study is highly flammable, explosive as a result of the employees and the environment from the effects of chemical substances are affected by how the explosions were calculated. Health experts identify how people injured as a result of the explosion of information, reviews and priorities. The negative effects of this explosive and flammable substances migrate the security distances need to be calculated for.