Afetzede sayısına bağlı olarak Kızılay afet müdahale depolarının planlanması ve maliyetinin incelenmesi
Kızılay disaster response warehouses will be planned and cost of analyzed which are dependent on number of disaster
  1. Tez No: 155891
  2. Yazar: KORAY AKSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP KANIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada Kızılay afet müdahale depolarının maliyeti çoklu regrasyon yöntemiyle incelenmiştir.Kızılay tarafından belirlenen tahmini afetzede sayısına göre otomasyon sistemine uygun olarak planlanan depo binalarının tahmini afetzede sayısı, yardım malzemeleri, depolama şekli ve bunlara bağlı olarak belirlenen depo büyüklüğünün maliyeti arasındaki ilişki araştırılmıştır.Otomasyon sisteminin oluşturulmasında iki önemli kriter vardır.Birincisi ; afet yardım malzemelerinin tüm fiziksel ve kimyasal özellikleri, diğeri ise ; afete maruz kalan nüfus miktarı ile bu miktarın afet bölgesindeki yoğunludur. ' Afete maruz kalan nüfus miktarı coğrafi yapıya ve nüfus dağılımına göre değişlik göstermektedir.Bu bakımdan afet müdahale depolarının ölçüleri ile afete maruz kalan nüfus miktarı arasında bir ilişki kurulması gerekmektedîr.Bu ilişkiye uygun olarak afete maruz kalan nüfus miktarına göre otomasyon sistemine uygun afet müdahale depolarının belirlenmesi amaçlanmaktadır.Bu çalışmada oluşturulacak modüler sistemle otomasyona uygun afet müdahale depoları için afete maruz kalan nüfus miktarına göre depoların maliyeti çoklu regrasyon yöntemiyle incelenmiştir.Anahtar Kelimeler Kızılay, Afet, Depo, Maliyet
Özet (Çeviri)
Kızılay disaster response warehouses are be analyzed by using multiple regration method. According to the approximate number of disaster victims determined by Kızılay, design of the warehouse building that is suitable for automation is analyzed relation between cost and approximate number of disaster and relief items and type of warehousing and according all ideas size of warehouse.There are two criterias to build automation system.The first is; all physical and chemical properties of the items that are planned as disaster relief items.The other is; the population that is affected by disaster and the intensity of this population.The population that is affected by disaster varies according to the geographical structure and to the distribution of the population.There has to be a relation between dimensions of the disaster relief w arehouses a nd the quantity of the population that is affected by disaster. By being acceptable with this relationship; designation of disaster relief warehouses that are suitable with automation system is intended due to the population that is affected by disaster. In this study; the design of disaster relief warehouses are built on modular system. Also the cost of the warehouses are analyzed by multiple regration method according to the quantity of the affected population.Key Words Kızılay, Disaster, Warehouse, Cost