Çift kabuk cephe sistemlerinin konstrüksiyon bağlamında incelenmesi
Study of double skin facades in terms of construction
- Tez No: 155908
- Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA UTKUTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
ÇİFT KABUK CEPHE SİSTEMLERİNİN KONSTRUKSIYON BAĞLAMINDA İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Kaan PARLAKTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Bu çalışma kapsamında; günümüzde halen kullanımının sağladığı olanaklar ile ilgili tartışmaların yapıldığı; çift kabuk cephe sistemleri incelenmektedir. Bu sistemler 20-25 yıldır yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüze kadar birçok farklı kabuk düzeneği denenmiştir, fakat halen bu alanda tam anlamıyla oturmuş bir teorik tabana sahip olunamamıştır. Sistem Türkiye'de; mimari çevreler dışında; neredeyse hiç tanınmamaktadır. Çift kabuk cephe sistemlerinin konstrüksiyon bağlamında incelenmesi ve Türkiye'de konu ile ilgili bir kaynak oluşturması amacı ile hazırlanan bu çalışma kapsamında; yapılan detaylı araştırmaların ardından, ardışık yapılmış olan 12 bina, konstrüksiyonel açıdan çözümlenmiştir. Bu incelemeler sonucunda, farklı tipteki çift kabuk cephe sistemlerinin başlıca seçim ölçütleri ve konstrüksiyonel açıdan temel özellikleri sorgulanmış ve belirlenmiştir. Sonuçta; yapılan araştırmalar ve çözümlenen bina örnekleri göz önünde bulundurularak, çift kabuk cephe sistemleri ile ilgili varılan genel sonuçlar belirtilmiş ve gelecekteki araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur. Bilim Kodu : 811 Anahtar Kelimeler : çift kabuk cephe, çift kabuk cephe konstrüksiyonu, aktif cephe, çift cephe, iklimsel ikinci kabuk Sayfa Adedi : 250 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ziya Utkutuğ
Özet (Çeviri)
STUDY OF DOUBLE SKIN FACADES IN TERMS OF CONSTRUCTION (M.Sc. Thesis) Kaan PARLAKTAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT In this master thesis; double skin facades, which have been still discussing today have been examined. These systems have been intensely used for the last 25 years. Until now; various different kinds of configurations have been used, but, still there is no structured theoretical data base. In Turkey; these systems are not known, except in architectural environment. This study has been prepared to be a source of literature about double skin facades in Turkey and to examine these systems in terms of construction. After a detailed literature survey, 12 buildings which were built consecutively, have been examined in terms of construction. As a result of these studies; the essential criteria for choosing different kinds of double skin facades and main constructional properties of these systems have been determined. In conclusion; general consequences about double skin facades have been determined and some proposals have been made for further studies, considering the buildings examined. Science Code : 811 Key Words : double skin facade, double skin facade construction, active facade, double facade, environmental second skin Page Number : 250 Advisor : Prof. Dr. Ziya Utkutuğ