Ehrami karaçam (Pinus nigra subsp. pallasiana var. pyramidata) aşılı fidan üretim tekniği
Pyramidal Anatolian black pine (Pinus nigra subsp. pallasiana var. pyramidata) grafted shoot production tecnique
  1. Tez No: 155909
  2. Yazar: ÖMER FETHİ ERGİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET SIVACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
EHRAMI KARAÇAM (Pinus nigra subsp. pallasiana var. pyramidata) AŞILI FİDAN ÜRETİM TEKNİĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Ömer Fethi ERGİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2004 ÖZET Bu çalışmada; Kastamonu-Gölköy'de bulunan Ehramı Karaçam Gen Koruma Ormanı'ndan 3 farklı ortetten alınan aşı materyali, 3+0 ve 2+0 yaşlı altlıklara yarma ve yanaştırma aşı tekniği ile aşılanarak, aşı tekniği, altlık yaşı ve ortet farklılığının aşı tutma başarısı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. 2003 yılı Mart ayında yapılan aşıların, başarısına ilişkin fenotipik gözleme dayanan tespitler,Temmuz başında ve Kasım sonunda yapılmıştır. Temmuz başındaki, tespitlerde yarma aşıda ortalama olarak % 73.33, yanaştırma aşıda % 70.00 başarı belirlenmiştir. Kasım sonunda yarma aşıda %65.00, yanaştırma aşıda %36.66 başarı tespit edilmiştir. Yanaştırma aşıda aşı başarısındaki düşüş daha büyük orandadır. 3+0 yaşlı altlıklarda yarma aşı ortalama olarak %66.66, yanaştırma aşı %40.00 oranında başarılı olurken, bu oran 2+0 altlıkta sırasıyla %63.33, %33.33'dür. 3+0 yaşlı altlığa yapılan aşılar daha yüksek oranda başarılıdır. İstatistik olarak ortet, aşı tekniği, altlık aşı başarısı üzerinde etkili olmuştur. Bilim Kodu : 502.01.02 Anahtar Kelimeler : Ehrami karaçam, Gen koruma ormanı, Aşı tekniği Sayfa adedi : 39 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ahmet SIVACIOĞLU
Özet (Çeviri)
PYRAMIDAL ANATOLIAN BLACK PINE (Pinus nigra subsp. pallasiana var. pyramidatd) GRAFTED SHOOT PRODUCTION TECNIQUE (Yüksek Lisans Tezi) Ö.Fethi ERGİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY January 2004 ABSTRACT In this study, the effects of grafting tecniques, stock age and ortet difference on graft success rate by using scions obtained from“ Gene Conservation Forest of Pyramidal Anatolian Black Pine ”in Gölköy - Kastamonu were investigated. Scions were obtained from 3 different ortets and grafted on 3+0 and 2+0 aged stocks by using cleft and veneer graft tecniques in March. The evaluation of graft success rate was done at the beggining of the July and at the end of the November, phenotypically. As to the the determination at the end of the July, 73.33 % of success for cleft graft and 70.00 % of success for veneer garft were determined. At the end of the November, 65.00 % of success for cleft graft and 36.66 % of success for veneer graft were designated. On 3+0 aged stocks, 66.66% of success for cleft graft and 40.00% for veneer graft were determined. Whereas, on 2+0 aged stocks the success were designated for cleft and veneer graft as 63.33% and 33.33% respectively. Statistically, ortet, graft tecniques and stock age affects the graft success. Science code : 502.01.02 Key words : Pyramidal Anatolian Black Pine, Gene conservation forest, Graft tecnique Page number : 39 Adviser : Ass. Prof. Ahmet SIVACIO?LU