Türkiye'nin Akdeniz bölgesi odonatları
Odonata of Mediterranean region of Turkey
  1. Tez No: 155912
  2. Yazar: ALİ SALUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KIYAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Türkiye'nin Akdeniz bölgesinde yer alan Aydın, Antalya, Burdur, Denizli, Isparta, Muğla, Mersin, Osmaniye, Adana, Kahramanmaraş ve Hatay illerinde 2000-2002 yıllarının Nisan-Eylül aylan ile 2003 yılının Nisan- Ağustos aylan arasında yapılan arazi çalışmalarında Odonata takımına ait 4414 örnek toplanmıştır. Toplanan örneklerin Odonata takımının 10 familyasının 33 cinsine ait 78 tür grubu taksonu temsil ettiği tespit edilmiştir. Araştırma alanında tespit edilen tür ve alttürlerin sinonimleri, bazı morfolojik özellikleri, habitatlan ve fenolojileri ile araştırma alanında yayılış bilgileri verilmiştir. Her türün yayılışı, Türkiye'deki yayılışı ve dünyadaki yayılışı olmak üzere iki katagoride ele alınmıştır. Tespit edilen türlerden Lestidae familyasına ait Lestes sponsa (Hansemann, 1823), Coenagrionidae familyasından Ischnura intermedia Dumont, 1974, Cordulegasteridae familyasından Cordulegaster pictus Selys, 1854 ve Libellulidae familyasından Libellula quadrimaculata Linnaeus, 1758 türlerinin Türkiye'nin Akdeniz bölgesi için ilk kayıttır. Türlerin araştırma alanındaki yayılışları her tür için ayrı bir harita üzerinde gösterilmiştir. Bilim kodu : 401.04.04 Anahtar kelimeler : Odonata, Akdeniz Bölgesi, Türkiye, fauna Sayfa adedi : xii+ 228 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Suat KIYAK
Özet (Çeviri)
4414 specimens were collected by area studies between April- September in 2000-2002 and between April-August in 2003 in provinces of Aydın, Antalya, Burdur, Denizli, İsparta, Muğla, Mersin, Osmaniye, Adana, Kahramanmaraş and Hatay locate in Mediterranean region of Turkey. 78 species group taxon belong to 33 genus of 10 family order Odonata were determinated. Synonims, some morphological characteristics, habitats and phenologies and distributions in study area of species and subspecies determinated in study area were given. Distributions of each species were given in two categories, distributions in Turkey and distributions in world. Lestes sponsa (Hansemann, 1823) belongs to Lestidae family, Ischnura intermedia Dumont, 1974 belongs to Coenagrionidae family, Cordulegaster pictus Selys, 1854 belongs to Cordulegasteridae family and Libellula quadrimaculata Linnaeus, 1758 belongs to Libellulidae family are first records to the Mediterranean region of Turkey. Distributions of species in research area are shown on separate map for each species. Science code : 401.04.04 Key words : Odonata, Mediterranean Region, Turkey, Fauna Page number : xii+ 228 Adviser : Prof. Dr. Suat KIYAK