Mimari biçim analizi ve müzelerde örneklenmesi
Analysis of architectural from and sampling on museums
- Tez No: 155911
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVGİ LÖKCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
MİMARİ BİÇİM ANALİZİ VE MÜZELERDE ÖRNEKLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Nuran GÜVENÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2004 ÖZET Bu çalışmada, soyut mimari biçimlerin mimari mekâna katkıları müze binaları üzerinden incelenmiştir. Biçimlerin genel karakteristikleri yaratılan mimari mekâna özellikler kazandırır. Mimari ürünler mekân yaratmak amacıyla biçimleri kullanırlar. Müze binalarının araştırma konusu olarak seçilmesinin nedeni; bu yapıların mimarlıkta genellikle sembolik yapılar kategorisinde ele alınmakta olmalarındandır. Bu binalar bir anlamda günümüzün“kültürel tapınakları”olarak adlandırılabilirler. Ve bu bağlamda bu yapıların biçimleri de özel bir anlam taşımaktadır. Bu biçimler semantik sorgulamalara yol açabilmektedir. Değişmez olan biçimin karakteristiğidir, mimarinin değişmez aracı biçimdir. Araştırmanın sonucunda ortaya konulmaya çalışılmıştır ki; bütün farklı üsluplara, kültürlere, coğrafyalara karşın mimari biçimlerde,“Temel Tasar”ve“Geştalt İlke”leri doğrultusunda bir çok ortak yanın bulunması onların gücünü göstermektedir. Bilim Kodu : 807 Anahtar Kelimeler : Biçim, Kompozisyon, Düzen Sayfa Adedi : 104 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Sevgi LÖKÇE
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF ARCHITECTURAL FORM AND SAMPLING ON MUSEUMS (M.Sc.Thesis) Nuran GÜVENÇ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2004 ABSTRACT Architectural works use forms to create spaces. General characteristics of the form gives some special futures to the space that as created. In this study, the contributions of the abstract architectural forms to the architectural spaces were investigated studying museum buildings. The reason for why museum buildings have been chosen as the subject of the study is that these buildings are usuallv considered to be in the category of symbolical buildings. In a sense, these buildings can be named as“ Cultural Temples”of today, and, in this sense, the forms of these buildings bear a special importance. Forms of museum buildings may lead to semantical questionings. At the end of the study, it was tried to put forth that on the contrary of all different styles, cultures, and geographies, in the context of“Basic Design”and“Principles of Geştalt”the architectural forms have a great deal of common features and that points to their power. The thing that is unchangable is the characteristics of the form, and the unchangeble tool of the architecture is form. Science code Key Words Page Number Adviser 807 Architectural Form, Compsition 104 Doç. Dr. Sevgi LÖKÇE