Çok katmanlı programlama teknikleri ve bir uygulama
Multi-tier programming technics and one application
- Tez No: 155916
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BENİAN TEKİNDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çok katmanlı programlama tekniği; iki katmanlı (istemci-uygulama sunucusu ve veritabanı sunucusu), üç katmanlı (istemci-uygulama sunucusu-veritabanı sunucusu) ve dört katmanlı (web tarayıcı-web istemci-uygulama sunucusu-veritabanı) platformlarda ADO, veritabanı erişim tekniğinden; DataSnap, WebSnap bileşen gruplarından ve XML teknolojisinden yararlanarak veritabanı ağırlıklı yerel ve uzaktan erişimli ağlar üzerinde uygulama programı geliştirmeyi sağlar. Bu tez çalışmasında çok katmanlı programlama teknikleriyle ilgili bileşenler kullanılarak bir uygulama programı geliştirilmiştir. Bu bileşenlerin teknik özellikleri karşılaştırılarak yeterlilikleri ve birbirine karşı üstünlükleri tespit edilmeye çalışılmıştır.Anahtar Kelimeler : Çok katmanlı programlama teknikleri, çok katmanlı dağıtık uygulama servisleri (MIDAS), veri tabanı erişim motorları (BDE, ADO), XML teknolojisi
Özet (Çeviri)
Multi-tier programming technique that provides developing application programs on database weighted local and remote access networks by using ADO, data access technique; DataSnap, WebSnap component groups and XML technology on two-tier (client-application server and database server), three tier (client-application server-database server) and four tier (web browser-web client-application server-database) platforms. In this thesis an application program was developed by using components related with multi-tier programming technics. By comparing their technical properties efficiencies and superiorities of these components were tryed to be determined.Key Words : Multi-tier programming technics, multi-tier distributed application services (MIDAS), database access engines (BDE, ADO), XML technology