Kütüphane otomasyon sistemi ve dokümanların otomatik kategorilendirilmesi
Kütüphane otomasyon sistemi ve dokümanlarin otomatik kategorilendirilmesi
- Tez No: 332401
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAMİ MUHARREM ORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Üniversite kütüphaneleri, bilimsel düşüncelerin pratiğe aktarıldığı, araştırmaların yürütüldüğü üniversitelerin, en önemli birimlerindendir. Bu birimlerin temel amacı bağlı bulunduğu üniversitelerde ve yakın çevresinde bilimsel araştırma ve geliştirme çalışmalarını desteklemek, gelişip ilerleyen, yeni yayınlarla zenginleşen bilimin son verilerini izlemektir. Kütüphanelerin hemen hemen tamamı kütüphanecilik işlem ve hizmetlerini bir bilgisayar yazılımına - otomasyon programına - dayalı olarak gerçekleştirmektedir. Kütüphane otomasyon sistemi, kütüphanelerin yükünü hafifletmek ve tanımlı kullanıcıların kütüphaneyi daha aktif kullanabilmesi amacıyla geliştirilen bir otomasyondur. Bu yazılım web tabanlı programlama teknikleri kullanılarak kodlanmıştır. Geniş ve ayrıntılı katalog tarama ile az anahtar kelime kullanarak doğru ve çok sayıda bilgi ve belgeye ulaşılması imkânı sağlanmış olacaktır. Otomasyon sistemi ile kütüphanelerde bulunan tüm kitaplar, tezler ve yayınların geniş bilgilerinin veritabanında bulunması hedeflenmektedir. Özellikle basılı yayınların içindekiler, önsöz, özet gibi bilgilerinin Optical Character Recognition (OCR) Türkçe ifade ile Optik Karakter Tanıma (OKT) ile metne çevrilip veritabanına kaydedilmesi ile kullanıcıların doğru bilgiye en kolay şekilde ulaşmaları hedeflenmektedir. Kütüphane otomasyonu sayesinde ?İçindekiler?, ?Önsöz? ve ?Özet? gibi kısımlara ait bilgilerin yazılım tarafından yorumlanarak bazı bölümlerinin otomatik olarak kategorilendirilmesi ve kataloglanması hedeflenmiştir. Bu çalışma sayesinde kullanıcılar web ortamından giriş yaptığı anahtar kelimelere en uygun yayın, kitap ya da teze ulaşabilecek ve dokümanların kullanılabilirlik durumlarını görebileceklerdir. Kütüphane personeli ise sisteme girdikleri dokümanları otomatik olarak kategorilendirebileceklerdir. Çalışmada Bilgisayar Bilimleri, Matematik- Geometri bilimleri, Eğitim Bilimleri, Kişisel Gelişim ve İktisat alanlarında dokümanların kategorilendirilmesi sağlanmıştır Uygulamada programlama dili olarak Visual Studio C# Asp.NET, veritabanı olarak MsSQL Server 2008 kullanıldı. Yazılım üç katmanlı mimari ile kodlanarak modüler bir yapıya kavuşturuldu. Anahtar Sözcükler : Kütüphane otomasyonu, optik karakter tanıma, veri madenciliği, metin madenciliği, doküman sınıflandırma. Bilim Kodu : 902.1.014
Özet (Çeviri)
University libraries are the important units in which scientific ideas are turned into practicals and researchs area made. Their purpose are to support scientific research and developments in universities which they belong as well as in surrounding region. They also fulfill tracking of scientific researches developping and advancing every day with new publications. Operations and services in almost all libraries take place by using software, automation program. Smart Library Automation system is an automation system which was developed for to ease the burden on libraries and make member users of the library use the library more active. This software is coded by using the web based programming techniques. This automation is aimed to enable large and detailed catalog search by using few keywords to reach more precise information and documents. It is also aimed to achieve availability of wide information of the books, theses and publications in the libraries. Especially, informations from ?table of contents?, ?preface? and ?abstract? sections of printed publications, are converted to text with an OCR program and saved to the database so that users can access the accurate information easily. By means of Smart Library Automation System, informations from ?Table of contents?, ?Preface? and ?Abstract? interpreted by software and some parts of these informations are cataloged automaticly. This software enables the user to search through key words to Access to most related materials, books or journal and check their availibility in the library. Librarians can do automatic categorization for documents that they introduced to system. In this study, categorization of Computer Science, Mathematics-Geometry sciences, Educational Sciences, Personal Development and Economics documents are provided. In this study, Visual C#, Asp.NET as programming language and MsSQL Server 2008 Server as database are used. Software is developed in modular system by designing system in three layers architecture. Key Words : Library automation, optical character recognition, data mining, text mining, document classification. Science Code : 902.1.014