Yapay zeka algoritmaları ve tesis planlamasında bulanık küme bazlı uzman sistem yaklaşımı
Artificial intelligence algorithms and fuzzy set based expert system approach in facility design
- Tez No: 155924
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN TÜRKBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
YAPAY ZEKA ALGORİTMALARI VE TESİS PLANLAMASINDA BULANIK KÜME BAZLI UZMAN SİSTEM YAKLAŞIMI (Yüksek Lisans Tezi) Caner ALTUNTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2004 ÖZET Bilindiği gibi, bulanık küme teorisi; esas olarak insan düşünce ve algılarındaki belirsizlikle ve bu belirsizliğin sayısallaştırılmasıyla ilgilenmektedir. Yani tam ve kesin olmayan bilgiler ışığında insanların tutarlı ve doğru kararlar vermelerini sağlayan, diğer bir deyişle bulanık mantık yardımıyla düşünme ve karar verme mekanizmalarının modellenmesiyle ilgilenmektedir. Bu çalışmada tesis düzenlemesini gerçekleştirebilmek için bulanık küme teorisinin bu mantığından ve yapay zeka algoritmalarından yararlanılmıştır. Çalışma kapsamı içerisinde bulanık mantık teorisinin üyelik fonksiyonu üretme teknikleri ve çeşitleri incelenmiştir.Bu çalışmada bulanık küme yaklaşımından yararlanılarak uzman bir sistemin oluşturduğu tesis tasarımı ile farklı üyelik fonksiyonu çeşitleri kullanılarak oluşturulan tesis tasarımları karşılaştırılmış ve bu tasarımlar arasında meydana gelen farklılıkların sebepleri karşılaştırmalı olarak ortaya konulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 919 Yapay zeka, bulanık mantık, uzman sistem, tesis tasarımı 143 Prof. Dr. Orhan TÜRKBEY
Özet (Çeviri)
11 ARTIFICIAL INTELLIGENCE ALGORITHMS AND FUZZY SET BASED EXPERT SYSTEM APPROACH IN FACILITY DESIGN (M.Sc. Thesis) Caner ALTUNTAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT As it's known, fuzzy set theory mainly deals with the vague in human's mind, perceptions and numerilizing this vague. It provides precise and consistent decisions for people by the help of imprecise and vague information, in other words, fuzzy set theory deals with modelling thinking and decision procedures by using fuzzy logic. In this study that logic of fuzzy set theory and artificial intelligence algorithms is used to realize a facility layout. In this study by using the help of fuzzy set approach, a facility design which was created by expert system and facility designs which were created by different membership functions are compared and the reasons of the differences which occured between these designs are submitted via comparing. Science Code : 919 Key Words : Artificial intelligence, fuzzy logic, expert systems, plant design Page Number : 143 Adviser : Prof. Dr. Orhan TURKBEY