Otomotiv güç aktarma organlarının bilgisayar destekli öğretimi
Computer aided training of automotive power transmission systems
  1. Tez No: 155923
  2. Yazar: HACI ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KÜRŞAD DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada güç aktarma organlarının eğitimine yardım amacı ile bilgisayar destekli bir yazılım hazırlandı. Hazırlanan program Visual Basic 6.0 tabanlı olup sadece film, şekil gibi görsel öğelerle değil aynı zamanda işitsel materyallerle de desteklenmiştir. Yazılım başlıca vites kutusu, kavrama, diferansiyel, şaft ve aks konularını içermektedir. Bunların yanı sıra her bölümde sınavlar için testler ve kısmen çözümlü problemler bulunmaktadır. Hazırlanan program ile, bilgisayar destekli eğitim almış öğrenci grubu klasik eğitim almış diğer bir öğrenci grubu ile karşılaştırıldı ve bilgisayar yardımı ile eğitim alan öğrenci grubunun klasik eğitim almış öğrenci grubundan %30 daha başardı olduğu görülmüştür.Anahtar Kelimeler : Güç Aktarma Organları, Bilgisayar Destekli Öğretim
Özet (Çeviri)
In this study so as to help the training of power transmission systems, a computer-aided software was prepared. Prepared software is Visual Basic 6.0 based and supported by not only with visual figures such as film, figures, but also audial materials were used. The software includes chiefly the subjects of transmission gearbox, clutch, differential, shaft and axle. Besides, there are tests for exams and partly solved problems in each section. With the prepared program, the students group who were trained computer aided was compared to another student group who had clasical trainingand it was seen that the group who were trained with the aid of computer was 30% more successful than the group who had clasical training.Key Words : Power Transmission systems, Training with the aided of computer