Bazı moleküllere ait titreşimlerin teorik yöntemler ile incelenmesi
The study of vibrations of some molecules through theoretical methods
  1. Tez No: 155925
  2. Yazar: YUSUF ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAHİR GÜLLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Piperidine ve 4-Methylpiperidine moleküllerinin değişik konfigürasyonları çizildi ve bu konfigürasyonların minimum enerji değerleri hesaplandı. Bu minimum enerjiye sahip konfigürasyonlarının en kararlı olduğu durumlar belirlenmiştir. Bu konfigürasyonların geometrik parametreleri ve titreşim frekansları teorik olarak hesaplandı. Bu titreşim frekanslarının işaretlemeleri yapılarak frekanslara ait infrared ve Raman şiddetleri belirlendi. Teorik olarak hesaplanan frekanslarla deneysel frekanslar birbirleriyle karşılaştırılarak korelasyon grafikleri çizildi. Bu grafikler yardımı ile hesaplama metotları arasında karşılaştırmalar yapıldı. BLYP metodu ile yapılan frekans hesaplamaların, B3LYP ve HF metotları ile yapılan hesaplamalardan daha iyi sonuçlar verdiği gözlendi. Bilim Kodu : 404. 03. 01 Anahtar Kelimeler : Piperidine, 4-Methylpiperidine, infrared, Raman, BLYP, B3LYP, HF. Sayfa Adedi : 91 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç.Dr. M. Tahir GÜLLÜOĞLU
Özet (Çeviri)
In this study, various configurations of Piperidine and 4-Methylpiperidine molecules were determined and the optimized energy values of these configurations were calculated. This minimum energy configurations of the molecules were obtained the most stable by the comparision of these energy values. The geometrical parameters and vibrational frequencies of these configurations were theoretically calculated. Through the assignment of these frequencies, the Infrared and Raman intensity was determined. The correlation graphs were drawn by comparing the theoretically calculated frequencies with the experimental ones. Comparisions among the calculation methods were made by means of these graphs. It was observed that the frequency calculations made by the BLYP method gave better results with compared to those made by the B3LYP and HF methods. Science Code : 404. 03. 01 Key Words : Piperidine, 4-Methylpiperidine, infrared, Raman, BLYP, B3LYP, HF. Page Number : 91 Adviser : Assist. Prof. Dr. M. Tahir GÜLLÜO?LU