İnsan kaynaklı Lactobacillus spp. suşlarında agregasyonun probiyotik önemi
The aggregation of human-based Lactobacillus spp. strains and its probiotic importance
- Tez No: 155929
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BELMA ASLIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İNSAN KAYNAKLI Lactobacillus spp. SUŞLARINDA AGREGASYONUN PROBİYOTİK ÖNEMİ (Yüksek Lisans Tezi) Havva GÜRBÜZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Bu çalışmada, vajenden izole edilmiş Lactobacillus spp. suşlarının aerobik ve anaerobik ortamlarda, otoagregasyon ve koagregasyon özelliklerinin belirlenmesi, otoagregasyon ve koagregasyona etki eden faktörlerin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Aerobik ortamda, otoagregasyon en yüksek Lactobacillus salivarius 11 'de (% 97), en düşük ise L. crispatus 03'te (% 21) gözlenmiştir. Anaerobik ortamda ise, en yüksek L. acidophilus M1'de % 92, en düşük ise L. crispatus 03 susunda % 19 olarak tespit edilmiştir. Aerobik ve anaerobik ortamlarda, Escherichia coli ATCC 11230 ile en iyi koagregasyon L. acidophilus M1 susunda gözlenmiştir. L. acidophilus A1(%16) susunun anaerobik, L. crispatus 03 (%14) susunun ise aerobik ortamda koagregasyon yüzdesinin en düşük olduğu gözlenmiştir. L. cellobiosus 13 ile L. gasseri 12 suşlarının birbirleri ile koagregasyonu (% 94) en yüksek iken, L. salivarius 11 ile L. acidophilus R9 suşlarının ise (% 60) en düşük olduğu tespit edilmiştir. Candida albicans ATCC 10239, L. crispatus G10, L. salivarius 11 ve L. cellobiosus 13 ile, C. albicans AJD 180, L. cellobiosus 13 ile, C. krusei ATCC 6258 ise, L. acidophilus 14 ve L. gasseri 12 ile daha iyi koagrege olmuştur. pH çalışmasında kullanılan, Lactobacillus spp. suşlarının hepsinde, düşük pH ortamında yüksek oranda otoagregasyon ve koagregasyon özelliği gözlenmiştir.Otoagregasyon ve koagregasyon değerlerinde, 70 ve 85 °C 'de kontrol grubuna göre bir azalma belirlenirken, Candida spp. suşlarmın hepsi 85°C 'de koagregasyon özelliğini tamamen kaybetmiştir. Lactobacillus spp. suşlarında sonikasyondan sonra, otoagregasyon ve koagregasyon değerlerinin azaldığı tespit edilmiştir. Benzer bir sonuç lipaz, pepsin ve sodyum periyodat ile muamele sonunda da gözlenmiştir. Otoagregasyon ve koagregasyondaki en fazla azalma lipazda gözlenirken, en az sodyum periyodatlı ortamda gözlenmiştir. Bazı Lactobacillus spp. suşları ve test bakterilerinde, EPS üretimi, yüzey hidrobfobisitesi ve slime oluşumu ile otoagregasyon ve koagregasyon arasında direkt bir ilişkinin olduğu gözlenmiştir. Bilim kodu : 216 Anahtar Kelimeler : Probiyotikler, Lactobacillus, otoagregasyon, koagregasyon, SDS-Page, EPS, Hidrofobisite, Slime faktör, Escherichia coli, Candida albicans. Sayfa Adedi : 110 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Belma ASLIM
Özet (Çeviri)
Ill THE AGGREGATION OF HUMAN- BASED Lactobacillus spp. STRAINS AND ITS PROBIOTIC IMPORTANCE (M. Sc. Thesis) Havva GÜRBÜZ GAZI UNIVERSITY, INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2004 ABSTRACT In the study, It has been targetted to determine the features of autoaggregation and coaggregation of Lactobacillus spp. strains which are isolated from vagina, the factors that affect the autoaggregation and coaggregation under aerobic and anaerobic conditions. The autoaggregation ratios have been observed 97 % L. salivarius 11 as the highest ratio and 21 % L. crispatus 03 as the lowest ratio under aerobic conditions. And it has been 92 % observed L. acidophilus M1 as the highest ratio and 19 % L. crispatus 03 as the lowest ratio under anaerobic conditions. L. acidophilus M1 strain have coaggregated with E. coli ATCC 11 230 at higher ratios in both conditions. Coaggregation ratio of L. acidophilus A1 (%16) strain under anaerobic conditions and the coaggregation ratio of L. crispatus 03 (%14) strain under aerobic conditions are at the lowest ratios. The coaggregation ratio of the L. cellobiosus 13 with L. gasseri 12 has been determined as 94 percent and coaggregation ratio of L. salivarius 11 with L. acidophilus R9 has been measured as 60 percent. C. albicans ATCC 10239 coaggregated with L. crispatus G10, L. salivarius 11 and L. cellobiosus 13, C. albicans AJD 180 coaggregated with L. cellobiosus 13 and C. krusei ATCC 6258IV coaggregated with L. acidophilus 14 and L. gasseri 12 at higher ratios rather than the other Lactobacillus spp. strains. It has been seen that of Lactobacillus spp. strains which was used pH study autoaggregated and coaggregated with pathogens better under acidic conditions. It has been seen that while the ratios of autoaggregation and coaggregation decreased under 70 and 85 °C heat conditions, acording to the ratio of control group, the coaggregation at all of the Candida spp. strains inhibaced completely. It has determined that there was a decrease at the ratios of autoaggregation and coaggregation of the Lactobacillus spp. strains after sonication. And the some result has been seen after apply of pepsin, lipase and sodium periodate contained conditions. The highest decrease of autoaggregation and coaggregation has been seen at the sodium periodate included condition. It has been seen thatthere was adirect relationship between EPS production, surface hydrophobicity, slime factor and autoaggregation, coaggregation. Science code Keywords Page Number Advises 216 Probiotics, Lactobacillus, Autoagregation, Coagregation, SDS-Page, EPS, Hidrophobicity, Slime factor, Escherichia coli, Candida albicans. 110 : Doç. Dr. Belma ASLIM