Kapulukaya baraj gölünde (Kızılırmak nehri) yaşayan kadife [Tinca tinca (L., 1758)] ve turna (Esox lucius L., 1758) balıklarının biyo-ekolojik özellikleri ve beslenme rejimleri
Bioecologic characteristics and feeding regimes of tench [Tinca tinca (L., 1758)] and pike (Esox lucius L., 1758) live in Kapulukaya dam lake Kızılırmak river
  1. Tez No: 155930
  2. Yazar: SEMRA ŞANLI BENZER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ GÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
KAPULUKAYA BARAJ GÖLÜ'NDE (KIZILIRMAK NEHRİ) YAŞAYAN KADİFE [Tinea tinea (L., 1758)] ve TURNA (Esox lucius L., 1758) BALIKLARININ BİYO-EKOLOJİK ÖZELLİKLERİ VE BESLENME REJİMLERİ (Doktora Tezi) Semra ŞANLI BENZER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2004 ÖZET Kapulukaya Baraj Gölü'nde yaşayan Tinea tinca ve Esox lucius'un biyo-ekolojik özellikleri ve beslenme rejimleri incelenmiştir. Kasım 2001-Ekim 2002 arasında yapılan bu çalışmada Tinca tinca ve Esox lucius'un biyo-ekolojik özellikleri kapsamında; boyca ve ağırlıkça büyüme, kondüsyon faktörü ve üreme özellikleri araştırılmıştır. Tinca tinca I-VIII ve Esox lucius I-VII yaş arasında dağılım göstermektedir. Populasyon geneli için boy ağırlık ilişkisi denklemleri Tinca tinca için W=0,00015259 x L2'6317 Esox lucius için W=0,00010908 x L2'5636 olarak hesaplanmıştır. Kondüsyon faktörü değeri Tinca tinca'da 1,95 Esox lucius'da 0,81 olarak tespit edilmiştir. Tinca tinca ve Esox lucius dişi ve erkek bireylerinin III yaşında eşeysel olgunluğa eriştikleri tespit edilmiştir. Üremenin Tinca tinca'da. Mayıs - Temmuz, Esox lucius'da Şubat - Mart arasında gerçekleştiği anlaşılmıştır. Tinca tinca'nın sindirim kanalı içeriklerinde zooplanktonik (Cladocera, Copepoda, Rotifera, Ostracoda) bentik (Chrinomus, Corethra, Gammarus, Gastropoda) ve fitoplanktonik (Cyanophyta, Chlorophyta, Bacillariophyta, Euglenophyta) organizmalar, bitki parçaları ve detritus-çamur bulunmuştur. Esox lucius' un sindirim kanalı içeriklerinde balık (Tinca tinca, Cyprinus carpio, Alburnus orontis),11 balık parçaları, Gammarus, Gastropoda, Diptera, Odonata (Zygoptera), Odonata (Anisoptera) ve bitki parçaları bulunmuştur. Bilim Kodu : 401.01.06 Anahtar Kelimeler : Kadife balığı, Tinca Unca, Turna balığı, Esox lucius, Biyo-ekolojik özellikler, Beslenme, Kapulukaya Baraj Gölü, Kızılırmak Nehri Sayfa Adedi : 170 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Ali GÜL
Özet (Çeviri)
in BIOECOLOGIC CHARACTERISTICS AND FEEDING REGIMES OF TENCH [Tinea tinea (L., 1758)] and PIKE (Esox lucius L., 1758) LIVE IN KAPULUKAYA DAM LAKE (KIZILIRMAK RIVER) (Ph.D. Thesis) Semra ŞANLI BENZER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2004 ABSTRACT The bioecological characteristics and feeding regimes of Tinea tinea and Esox lucius live in Kapulukaya Dam Lake are investigated. This study was carried out between November 2001 and October 2002 and the bioecological features of Tinea tinea and Esox lucius were investigated. Their features as for their length, weight, growth, condition factor and reproductive characteristics were studied. Tinea tinea shows an age distribution between I- VIII years while Esox lucius shows I- VII. As for the general values of the population, the length-weight relation equations are 2 fill 7 calculated as W=0.00015259 x L ' for Tinea tinea and for Esox lucius calculated as W=0.00010908 x L2'5636. The condition factor value of Tinea tinea is determined as 1.95 and for Esox lucius, is determined as 0.81. The female and male individuals of both species are determined to reach sexual maturity at the age of III. Reproduction of Tinea tinea is observed to take place between May and June and between February and March for Esox lucius. Among the contents of the digestive tract of Tinea tinea zooplanktonic (Cladocera, Copepoda, Rotifera, Ostracoda), bentic (Chrinomus, Corethra, Gammarus, Gastropoda) and phytoplanktonic organisms (Cyanophyta, Chlorophyta, Bacillariophyta; Euglenophyta), plant fragment and detritus mud have been found. Among the contents of the digestiveIV tract of Esox lucius fish (Tinea tinea, Cyprinus carpio, Alburnus orontis), parts of fish, Gammarus, Gastropoda, Diptera, Odonata (Zygoptera), Odonata (Anisoptera) and plant fragment have been found. Science Code : 401.01.06 Key Words : Tench, Tinea tinea, Pike, Esox lucius, Bioecological characteristics, Feeding, Kapulukaya Dam Lake, Kızılırmak River Page Number : 170 Adviser : Assist.Prof.Dr.Ali GÜL