Türkiye'de kereste ve parke endüstrisinin durumu, sorunları ve çözüm yolları
Timber and parquet industry in Turkey, problems and solution suggestions
- Tez No: 155946
- Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN ÖRS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Ülkemizde imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren TOBB üyesi işletmelerden 40.000 işletme, mobilya ve ağaç işleri sektöründe faaliyet göstermektedir. TESK üyesi esnaf ve sanatkarlarla birlikte yaklaşık 25.000 kadar işletme kereste ve parke endüstrisi ile ilgili üretim yapmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de mevcut kereste ve parke endüstrisi işletmelerinin üretim miktarı, dış ticaret, katma değer vb. açıdan ekonomideki payı, mülkiyetleri, işletme ve çalıştırdıkları işçi sayısı ve niteliği, sermaye yapıları, coğrafi dağılımları, ürün ve üretim teknolojileri, üretim maliyetleri, ithalat ve ihracattaki yapısal özellikleri, muhtelif kriterlere göre rekabet güçleri, sorunları, geleceğe yönelik tahminler ve alınması gereken tedbirler belirlenmiştir. Türkiye'deki işletmelerin Avrupa Birliği ve diğer gelişmiş ülkelerdeki ürün ve üretim standartlarına uyumu ve rekabet güçlerinin artırılması için yapılması gerekli görülen çalışmalar ile işletmelerin son altı yıla (1997-2002) ait bilgileri derlenerek yıllar itibariyle değişimleri değerlendirilmiş ve geleceğe yönelik tahminler yapılmıştır. Türkiye'nin Avrupa Birliği ve diğer ülkelerle ürün ve üretim standartları ile teknolojileri karşılaştırılmış, dünyada önde gelen beş ülke ile mukayese edilmiştir. Ayrıca, ülkemizde kereste ve parke sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin temel sorunları belirlenerek, çözümler önerilmiştir.Anahtar Kelimeler : Kereste, parke
Özet (Çeviri)
In Turkey, 40 000 manufacturing enterprises work in furniture and wood working sector. TESK has members from the same sector, so totally 25.000 enterprises are manufacturing in timber and parquet industry. In this thesis, the production value of timber and parquet enterprises, foreign trade, employment, value added, ownership, capital structure, geographical distribution, product and manufacturing technology, production costs, export and import structural specifications, competitiveness according to different criteria, problems, expectations and precautions etc. are planned to be determined. Later on, the precautions for the harmonization and increasing the competitiveness of Turkish enterprises to EU production capacity and standards are determined. The values for the duration of 1997-2002 is obtained, evaluated and estimation is done. The manufacturing technology and quality of Turkish enterprises are compared with five leading countries in the world. The main problems of timber and parquet manufacturing enterprises are determined and possible solutions are proposed.Key Words timber, parquet